Wednesday, January 22, 2020
   
Text Size
Login
SOUTHERN CONNECTICUT CONFERENCE

2019-20 SCC Girls Ice Hockey Standings

West Haven/Sacred Heart Academy co-op's Taylor Nowak. Photo: Dave Phillips / For Hearst Connecticut Media

There are eight teams the SCC Girls Ice Hockey league for 2019-2020.   Teams will play one counting game (7 games total) against each other and the top six teams will qualify for the league playoffs.

Amity-North Haven-Cheshire co-op, West Haven-Sacred Heart Academy co-op, Guilford, Daniel Hand-Coginchaug-Old Lyme-Valley Regional co-op, Hamden-Lyman Hall-Wilbur Cross co-op, Branford-East Haven-North Branford co-op, Notre Dame of Fairfield-Jonathan Law-Foran-Weston-Pomperaug co-op, Masuk-Lauralton Hall-Shelton-Joel Barlow-Newtown co-op

 

Updated 2019-20 standings (through games played on Jan. 20) - PDF

 

In addition, the SCC teams compete with teams from the CCC and FCIAC in the Connecticut High School Girls Ice Hockey Association.   Click here for the state records

2018-19 SCC Girls Ice Hockey Accolades

Congratulations to the following student-athletes who earned SCC and CHSGHA accolades in 2018-19...

Connecticut Girls Ice Hockey Association All-State

Demeri Carangelo, Forward, Junior, Hamden

Grace Melanson, Forward, Junior, Simsbury

Taylor Nowak, Forward, Junior, West Haven

Veronica Lynn, Defense, Senior, West Haven

Julia Swanson, Defense, Junior, East Catholic

Nora McGowan, Goalie, Senior, Conard

All-SCC North Division

First Team: Nora McGowan (Conard), Grace Melanson (Simsbury), Sophie Lupone (Suffield), Meredith Mack (Glastonbury), Julia Swanson (East Catholic), Lindley Gorman (Conard)

Second Team:  Maya Borden (Hall), Victoria Amaral (Glastonbury), Nikki Herz (Hall), Cailin Flaherty (Conard), Meghan Stepka (Simsbury), Kaitlyn O’Brien (Simsbury)

SCC/COS Now North Coach of Year:  Paul Melanson (Simsbury)
SCC/COS Now North Player of Year:  Grace Melanson (Simsbury)

All-SCC South Division

First Team:  Veronica Lynn (West Haven/SHA), Taylor Nowak (West Haven/SHA), Demeri Carangelo (Hamden), Andrea DelVecchio (Amity Regional), Meaghan Hogan (Cheshire), Kyleen Crowe (Sacred Heart Academy)

Second Team: Bethany Karp (Pomperaug), Claire Boncek (Hamden),  Tess Csjeka (Amity Regional), Madison Epke (Guilford), Jianna Cohrs (Sacred Heart Academy), Meghan Montenaro (North Branford)

SCC/COS Now South Coach of Year:  Michael Callan (Hamden)
SCC/COS Now South Player of Year:  Taylor Nowak (West Haven/SHA)

8 SCC Girls Ice Hockey Teams Reach CHSGHA Playoffs; 2 teams Reach Semifinals

2019 Connecticut High School Girls Ice Hockey Association State Playoff Schedule & Results

12 teams qualify.  Top 4 seeds (New Canaan, West Haven/SHA co-op, Darien and Hall/Conard co-op earn a first-round bye)

Darien is the defending state champion.

 

First Round – Feb. 25-27 @Higher Seeds

#5 Simsbury 3, #12 Amity/NH/Cheshire co-op 2

#6 Greenwich 5, #11 Notre Dame-Fairfield co-op 2

#10 East Catholic/SW/Glastonbury co-op 3, #7 Hamden 2

#8 Suffield co-op 5, #9 Fairfield co-op 0

Quarterfinals – Saturday, March 2

#1 New Canaan 3, #8 Suffield co-op 0

#5 Simsbury 5, #4 Hall/Conard co-op 1

#2 West Haven/SHA 2, #10 East Catholic co-op 1 (OT)

#3 Darien 3, #6 Greenwich 1

Semifinals – Wednesday, March 6 @Shelton Rinks

#3 Darien 4, #2 West Haven/SHA 0

#1 New Canaan 3, #3 Simsbury 1

Championship Game – Saturday, March 9 @Bennett Rink

New Canaan 3, Darien 1

 

 

Simsbury and Amity/NH/Cheshire Win 2019 SCC Girls Ice Hockey Titles

 

2019 Southern Connecticut Conference GIRLS ICE HOCKEY Playoff Results

South Division

First Round – Monday, Feb. 18

#3 Amity/North Haven/Cheshire co-op 5, #6 Guilford 3

#4 Notre Dame-Fairfield co-op 2, #5 Branford/North Branford co-op 0

Semifinals – Wednesday, Feb. 20

#1 West Haven/SHA 3, #4 Notre Dame-Fairfield co-op 0 (Feb. 21)

#3 Amity-NH-Cheshire co-op 5, #2 Hamden 2

Championship Game – Friday, Feb. 22 – 7:15 p.m. @Bennett Rink

Amity-NH-Cheshire co-op 4, West Haven-SHA co-op 3

Tournament Most Outstanding Player: Tess Csjeka, Amity/NH/Cheshire

 

North Division (4 teams)

Semifinals – Monday, Feb. 18

#2 Simsbury 2, #3 East Catholic/Glastonbury/SW co-op 0

#1 Hall/Conard 1, #4 Suffield co-op 0

Championship Game – Friday, Feb. 22 – 7 p.m. @Trinity College, Koeppel Rink

#2 Simsbury 2, #1 Hall/Conard co-op 0

Tournament Most Outstanding Player:  Anna Melanson, Simsbury

 

 

Follow The SCC

Upcoming Events

SCC Calendar

Su Mo Tu We Th Fr Sa
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031