Sunday, November 28, 2021
   
Text Size
Login
SOUTHERN CONNECTICUT CONFERENCE

News

SCC Girls Outdoor Track - 2007 SCC Championship Meet

 

Licensed to Northeast Sports Timing Serv. - Contractor License
                                       Hy-Tek's Meet Manager 5/23/2007 07:27 PM
                  Southern Connecticut Conference - 5/23/2007
                   Girls Track and Field Championships 2007
                          Amity Regional High School
                                    Results

Girls 100 Meter Dash
============================================================================
Top 8 Advance by Time
    Name                    Year School               Prelims    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Burgess, Shaniqua         11 Hillhouse              12.43q     12.43q  3
  2 Lathrop, Monique          11 Wilbur Cross           12.93q     12.93q  1
  3 Sullivan, Hilary           9 Hand                   13.00q     13.00q  2
  4 Trofatter, Katherine      10 Branford               13.09q     13.09q  3
  5 Udaya, Ada                 9 West Haven             13.10q     13.10q  2
  6 Williams, Latoya          11 Career                 13.16q     13.16q  1
  6 Ozycz, Julie              11 Cheshire               13.16q     13.16q  1
  8 Doyle, Kerry               9 Sacred Heart           13.18q     13.18q  2
  9 Carlo, Megan              10 Foran                  13.18      13.18   2
10 Minasi, Deanna            11 Amity                  13.19      13.19   1
11 Spiteri, Michelle         10 Sheehan                13.46      13.46   2
12 Biondi, Marie             11 West Haven             13.47      13.47   2
13 Tasia, Russ               11 Career                 13.54      13.54   1
14 Reynolds, Kelli           12 Jonathan Law           13.56      13.56   3
15 Kitchell, Micki           11 Hand                   13.63      13.63   3
16 Johnson, Crystal           9 Hamden                 13.74      13.74   2
17 Roxo, Nancy               12 Shelton                13.75      13.75   3
18 Genco, Veronica           12 Hand                   13.79      13.79   3
19 Meltzer, Taylor           10 Cheshire               13.81      13.81   2
20 Lawrence, Alexandria       9 Hamden                 13.86      13.86   3
21 Tran, Lyly                10 North Haven            14.04      14.04   1
22 Nemergut, Carley           9 Shelton                14.24      14.24   3

Girls 100 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year School                  Finals
================================================================
Finals
  1 Burgess, Shaniqua         11 Hillhouse                12.41
  2 Lathrop, Monique          11 Wilbur Cross             12.89
  3 Williams, Latoya          11 Career                   13.08
  4 Sullivan, Hilary           9 Hand                     13.12
  5 Doyle, Kerry               9 Sacred Heart             13.16
  6 Udaya, Ada                 9 West Haven               13.16
  7 Trofatter, Katherine      10 Branford                 13.22
  8 Ozycz, Julie              11 Cheshire                 13.23

Girls 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Burgess, Shaniqua         11 Hillhouse                25.53   3
  2 Williams, Lauren          12 Career                   25.69   3
  3 Lathrop, Monique          11 Wilbur Cross             26.71   3
  4 Minasi, Deanna            11 Amity                    26.75   3
  5 Harris, Chelsea            9 Hamden                   26.99   2
  6 Williams, Latoya          11 Career                   27.02   2
  7 Oidtman, Jessica          10 Mercy                    27.10   2
  8 Wright, Carissa           12 Cheshire                 27.20   3
  9 Esposito, Nicole          10 East Haven               27.32   2
10 Wilborne, Jasmine         10 Hillhouse                27.43   3
11 Udaya, Ada                 9 West Haven               27.51   3
12 Manning, Kelsey            9 Shelton                  27.61   2
13 Corbett, Shannon           9 Sheehan                  27.77   2
14 Sullivan, Hilary           9 Hand                     27.87   3
15 Johnson, Crystal           9 Hamden                   27.89   1
16 Kitchell, Micki           11 Hand                     27.96   1
17 Biondi, Gina               9 West Haven               28.05   1
18 Alberino, Samantha         9 Cheshire                 28.14   1
19 Spiteri, Michelle         10 Sheehan                  28.30   2
20 Dwyer, Morgan             11 North Haven              28.44   1
21 Trofatter, Katherine      10 Branford                 28.62   2
22 Palmer, Rebecca           10 Mercy                    28.68   1
23 Bisaillon, MaryKate        9 Hand                     29.40   1

Girls 400 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Clarke, Ann Marie         11 Hillhouse                58.47   3
  2 Blake, Chelsea            12 Hamden                   59.07   3
  3 Nowakowski, Casey          9 Cheshire               1:00.03   3
  4 Harris, Chelsea            9 Hamden                 1:00.25   2
  5 McClendon, Marlesha       10 Hillhouse              1:00.59   1
  6 Dias, Cristina            12 Shelton                1:00.65   3
  7 Edwards, Amber            11 Wilbur Cross           1:00.77   3
  8 Mica, Lyndsey             12 Hand                   1:01.60   3
  9 Simonsen, Erica           11 Hand                   1:01.63   3
10 Koether, Catlin           12 Amity                  1:01.81   3
11 Corbett, Shannon           9 Sheehan                1:01.89   2
12 Boppert, Leslie           12 Amity                  1:03.02   1
13 Panzo, Andreana           12 Amity                  1:03.35   2
14 Dwyer, Morgan             11 North Haven            1:03.50   2
15 Daub, Hillary             11 Hand                   1:03.55   2
16 Goodwill, Haley           12 Mercy                  1:03.76   1
17 Milici, Jaclyn            12 Branford               1:03.89   2
18 Colozzi, Marlene          11 Hand                   1:04.45   2
19 Acerra, Nicole             9 East Haven             1:04.53   2
20 Jones, Tonisha            12 Hamden                 1:04.84   1
21 Ignoto, Rachel            11 East Haven             1:05.86   1
22 Grzybko, Dominika          9 Hamden                 1:06.37   1
23 McGovern, Sarah            9 North Haven            1:06.44   1

Girls 800 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals
================================================================
  1 Gamble, Annelies          10 Amity                  2:18.78
  2 Brillante, Frankie         9 Sacred Heart           2:24.40
  3 Lightowler, Kara          11 Amity                  2:24.94
  4 Murrone, Kristen          12 Mercy                  2:25.47
  5 Harpe, Megan              12 Hamden                 2:27.03
  6 Ptaszynski, Emilie        11 Cheshire               2:28.05
  7 Rossberg, Nora             9 Hand                   2:28.09
  8 Zodl, Jenna                9 Amity                  2:29.17
  9 Panullo, Francesca         9 Hand                   2:33.73
10 Flament, Lauren           11 Shelton                2:34.14
11 Jacobucci, Ashley         10 Mercy                  2:34.87
12 Staneski, Hope            11 Foran                  2:36.44
13 Fox, Erin                 12 Hamden                 2:37.66
14 Smith, Mairead            11 North Haven            2:39.02
15 Hentz, Kimberly           10 North Haven            2:39.33
16 Morrissey, Paige          12 Hand                   2:43.88
17 Dickerson, Shantelle      12 Wilbur Cross           2:44.07
18 Crego, Bobbi              12 Career                 2:44.93
19 Russo, Madison            11 Lyman Hall             2:45.17

Girls 1600 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals
================================================================
  1 Dinnan, Courtney          11 Hamden                 5:08.67
  2 Elliott, Kathleen R       10 Guilford               5:11.47
  3 Brillante, Frankie         9 Sacred Heart           5:17.10
  4 Fitter, Elizabeth         12 Branford               5:18.84
  5 Sarris, Ashley            11 Shelton                5:20.42
  6 Schneider, Ellen          10 Hand                   5:28.40
  7 Lightowler, Kara          11 Amity                  5:28.55
  8 Brown-Geist, Gracie       11 Guilford               5:29.68
  9 Ringwood, Katherine       10 Cheshire               5:39.56
10 Russo, Madison            11 Lyman Hall             5:39.94
11 Griest, Kristen           12 Amity                  5:41.63
12 Liddy, Caroline           11 Foran                  5:41.93
13 Costa, Allyson            11 Hamden                 5:41.94
14 Barrios, Chelsey          11 Hand                   5:43.10
15 Brock, Tamika             12 Hillhouse              5:43.43
16 Smith, Cheetiri            9 West Haven             5:44.55
17 Wilson, Gabriella         11 Mercy                  5:45.93
18 Tate, Liz                 10 Branford               5:53.19
19 Flood, Kelly              12 Cheshire               5:55.11
20 Hurwitz, Eliza            12 North Haven            5:56.26
21 Goodrich, Lauren          11 East Haven             5:57.62
22 Iovene, Michelle           9 Sacred Heart           5:57.92
23 Song, Minyoung            10 North Haven            6:27.94

Girls 3200 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals
================================================================
  1 Dinnan, Courtney          11 Hamden                11:34.74
  2 Costa, Allyson            11 Hamden                12:02.94
  3 Schneider, Ellen          10 Hand                  12:04.41
  4 Vogel, Lacey              11 Amity                 12:12.22
  5 Liddy, Caroline           11 Foran                 12:12.51
  6 Wang, Katharine           12 Amity                 12:33.23
  7 Peterson, Cara            12 Hamden                12:37.81
  8 Hurwitz, Eliza            12 North Haven           12:44.98
  9 Steele, Lisa              12 Amity                 12:56.55
10 Quinn, Molly              10 Mercy                 12:57.65
11 Hurwitz, Sarah            12 North Haven           13:03.73
12 Villano, Lauren            9 Guilford              13:12.49
13 Flinn, Kerry              12 Derby                 13:15.86
14 Mastriano, Melissa         9 North Haven           13:21.48
15 Copertino, Nicole         12 Shelton               13:29.47
16 Pearson, Katharine        11 Mercy                 13:38.50
17 Iovene, Michelle           9 Sacred Heart          13:39.81
18 Tate, Liz                 10 Branford              13:46.85
19 Christina, Abigail        11 Branford              13:55.23
20 Jackson, Jennifer          9 Cheshire              14:12.02

Girls 100 Meter Hurdles
============================================================================
Top 8 Advance by Time
    Name                    Year School               Prelims    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Clarke, Ann Marie         11 Hillhouse              15.14q     15.14q  3
  2 Snider, Belinda           12 Jonathan Law           15.78q     15.78q  2
  3 Barwise, Allison          10 Amity                  16.24q     16.24q  1
  4 Rubano, Julia              9 Hand                   16.65q     16.65q  3
  5 Campbell, Morgan          11 East Haven             16.75q     16.75q  1
  6 DeLombaert, Melissa       12 Hand                   17.13q     17.13q  3
  7 DePalma, Alex             11 East Haven             17.46q     17.46q  2
  8 Connolly, Kelsey          11 Cheshire               17.51q     17.51q  2
  9 Guarino, Katie            11 Foran                  17.56      17.56   2
10 Feroce, Georgia           10 Shelton                17.63      17.63   1
11 Patidar, Sneda            10 Sheehan                17.76      17.76   3
12 Dion, Rebekah             12 Mercy                  17.85      17.85   3
13 Fiallos, Alessandra       10 Sacred Heart           18.03      18.03   3
14 Nadolny, Alyssa           10 Sheehan                18.17      18.17   2
15 Hayden, Sheyanne          11 Jonathan Law           18.18      18.18   1
16 Harkins, Ashley           11 East Haven             18.46      18.46   3
17 Mangi, Caterina           12 North Haven            18.59      18.59   1
18 Steller, Melanie          12 Hamden                 18.76      18.76   3
19 Rajendran, Lavanya        10 Cheshire               18.81      18.81   1
20 Hampton, Latrice          10 Wilbur Cross           18.88      18.88   2
21 Molski, Kelly             12 Mercy                  18.90      18.90   1
22 Bode, Ann                 12 West Haven             19.29      19.29   2
23 Styles, Jessica           10 Branford               19.94      19.94   1
-- Everson, Taneisha         11 Hamden                   DNF        DNF   2

Girls 100 Meter Hurdles
================================================================
    Name                    Year School                  Finals
================================================================
Finals
  1 Clarke, Ann Marie         11 Hillhouse                15.00
  2 Barwise, Allison          10 Amity                    15.82
  3 Snider, Belinda           12 Jonathan Law             15.94
  4 Campbell, Morgan          11 East Haven               16.66
  5 Rubano, Julia              9 Hand                     17.34
  6 Connolly, Kelsey          11 Cheshire                 17.62
  7 DeLombaert, Melissa       12 Hand                     17.90
  8 DePalma, Alex             11 East Haven               18.69

Girls 300 Meter Hurdles
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Barwise, Allison          10 Amity                    46.82   3
  2 Genco, Veronica           12 Hand                     48.66   3
  3 Yanez, Monica              9 West Haven               49.25   3
  4 Hampton, Latrice          10 Wilbur Cross             49.82   3
  5 Loyd, Lyasia               9 Hillhouse                49.96   3
  6 Gallopoli, Ali            10 Branford                 50.27   2
  7 Rajendran, Lavanya        10 Cheshire                 50.35   2
  8 Campbell, Morgan          11 East Haven               50.77   3
  9 Hayden, Sheyanne          11 Jonathan Law             52.63   1
10 DePalma, Alex             11 East Haven               52.71   3
11 Mangi, Caterina           12 North Haven              52.98   2
12 Nadolny, Alyssa           10 Sheehan                  52.99   2
13 Harkins, Ashley           11 East Haven               53.22   2
14 Opalacz, Aniella          11 Mercy                    53.31   1
15 Everson, Taneisha         11 Hamden                   53.45   2
16 Gucwa, Cassandra          10 Shelton                  53.72   1
17 Molski, Kelly             12 Mercy                    54.28   1
18 Zwshlen, Callie           11 Sacred Heart             54.52   1
19 Connolly, Kelsey          11 Cheshire                 54.91   1
20 Reichelt, Carli           10 Hand                     54.95   2
21 Witherell, Melissa        11 Mercy                    55.55   1
22 Ibsen, Chelsea            12 Shelton                  55.79   1
23 Edwards, Isabella         10 Hillhouse                57.48   2
-- Tull, Dasha                9 Hillhouse                   DQ   3  Hurdle Violation

Girls 4x100 Meter Relay
===================================================================
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Cheshire  'A'                                         51.10   2
     1) Ozycz, Julie 11                 2) Nowakowski, Casey 9
     3) Wright, Carissa 12              4) Alberino, Samantha 9
  2 Amity  'A'                                            51.72   2
     1) Sheppard, Courtney 12           2) Koether, Catlin 12
     3) Bellis, Erin 12                 4) Minasi, Deanna 11
  3 Shelton  'A'                                          53.04   2
     1) Roxo, Nancy 12                  2) Lavigne, Christina 10
     3) Sliwonik, Dorothy 10            4) Dias, Cristina 12
  4 Branford  'A'                                         53.09   2

     1) Lundy, Kiana 9                  2) Milici, Valerie 10
     3) Milici, Jaclyn 12               4) Trofatter, Katherine 10
  5 Mercy  'A'                                            53.13   2
     1) Palmer, Rebecca 10              2) Opalacz, Arissa 10
     3) Darling, Claire 10              4) Oidtman, Jessica 10
  6 Hand  'A'                                             53.61   2
     1) Genco, Veronica 12              2) Kitchell, Micki 11
     3) Sullivan, Hilary 9              4) Tiscia, Samantha 9
  7 Sacred Heart Academy, Hamden  'A'                     53.87   1
     1) Carroll, Laura 12               2) Fiallos, Alessandra 10
     3) Dechello, Jamie 11              4) Welfare, Maya 11
  8 West Haven  'A'                                       54.05   2
     1) Biondi, Marie 11                2) Biondi, Gina 9
     3) Bryant, Precious 9              4) Udaya, Ada 9
  9 Hamden  'A'                                           54.22   1
     1) Lawrence, Alexandria 9          2) Johnson, Crystal 9
     3) Murray, Naomi 9                 4) Jones, Tonisha 12
10 North Haven  'A'                                      54.85   1
     1) Mezzanotte, Stephanie 9         2) Tran, Lyly 10
     3) Meyer, Lindsay 9                4) Guckian, Colleen 10
11 Lyman Hall  'A'                                       54.87   1
     1) Drossopoulous, Arianna 11       2) Woznicki, Sara 10
     3) Woznicki, Louanne 11            4) Mantie, Katie 11
12 East Haven  'A'                                       54.92   1
     1) Ignoto, Rachel 11               2) Acerra, Nicole 9
     3) Quillia, Janica 10              4) Schwartz, Melissa 10
13 Foran  'A'                                            55.00   1
     1) Malaney, Geri 11                2) Skirkanich, Jackie 10
     3) Patrick, Dana 9                 4) Carlo, Megan 10
-- Hillhouse  'A'                                          DNF   2
     1) McClendon, Marlesha 10          2) Wilborne, Jasmine 10
     3) Dowdy, Bria 9                   4) Loyd, Lyasia 9

Girls 4x400 Meter Relay
===================================================================
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Hillhouse  'A'                                      4:03.64   2
     1) Loyd, Lyasia 9                  2) Brock, Tamika 12
     3) McClendon, Marlesha 10          4) Clarke, Ann Marie 11
  2 Hamden  'A'                                         4:07.07   2
     1) Harris, Chelsea 9               2) Jones, Tonisha 12
     3) Bauer, Amanda 12                4) Blake, Chelsea 12
  3 Wilbur Cross  'A'                                   4:08.77   2
     1) Hampton, Latrice 10             2) Edwards, Amber 11
     3) Lathrop, Monique 11             4) Dickerson, Shantelle 12
  4 Shelton  'A'                                        4:10.92   2
     1) Manning, Kelsey 9               2) Ashcroft, Chloe 9
     3) Sarris, Ashley 11               4) Dias, Cristina 12
  5 Hand  'A'                                           4:12.92   1
     1) Mica, Lyndsey 12                2) Panullo, Francesca 9
     3) Colozzi, Marlene 11             4) Daub, Hillary 11
  6 Sacred Heart Academy, Hamden  'A'                   4:13.61   2
     1) Fletcher, Kyley 9               2) Zwshlen, Callie 11
     3) Schrumm, Andrea 12              4) Brillante, Frankie 9
  7 Cheshire  'A'                                       4:15.24   2
     1) McIntosh, Torie 12              2) Ptaszynski, Emilie 11
     3) Canada, Stephanie 11            4) Maddaloni, Melissa 11
  8 Mercy  'A'                                          4:17.00   2
     1) Goodwill, Haley 12              2) Palmer, Rebecca 10
     3) Murrone, Kristen 12             4) Wilson, Olivia 11
  9 Branford  'A'                                       4:19.87   2
     1) Milici, Jaclyn 12               2) Fitter, Elizabeth 12
     3) Milici, Valerie 10              4) Gallopoli, Ali 10
10 Sheehan  'A'                                        4:28.53   1
     1) Spiteri, Michelle 10            2) Nadolny, Alyssa 10
     3) Patidar, Sneda 10               4) Pellows, Nicole 12
11 Foran  'A'                                          4:30.39   1
     1) Bacchiocchi, Stacie 10          2) Bererich, Stephanie 12
     3) Skirkanich, Jackie 10           4) Patrick, Dana 9
12 North Haven  'A'                                    4:30.86   1
     1) McGovern, Sarah 9               2) Guckian, Colleen 10
     3) Cross, Veronica 11              4) Dwyer, Morgan 11
13 Guilford  'A'                                       4:32.10   1
     1) Bryant, Tacia 9                 2) Haggerty, Janel 10
     3) Reichart, Emma 9                4) Crabtree, Katherine 10
14 Lyman Hall  'A'                                     4:36.43   1
     1) Bertini, Marissa 11             2) Russo, Madison 11
     3) Flynn, Alison 12                4) Watton, Cassidy 12

Girls 4x800 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals
================================================================
  1 Amity  'A'                                          9:52.40
     1) Boppert, Leslie 12              2) Vogel, Lacey 11
     3) Lightowler, Kara 11             4) Gamble, Annelies 10
  2 Mercy  'A'                                         10:06.53
     1) Wilson, Gabriella 11            2) McCormick, Erin 10
     3) Wilson, Olivia 11               4) Murrone, Kristen 12
  3 Guilford  'A'                                      10:06.68
     1) Crabtree, Katherine 10          2) Villano, Lauren 9
     3) Reichart, Emma 9                4) Bryant, Tacia 9
  4 Hand  'A'                                          10:15.35
     1) Schneider, Ellen 10             2) DeLombaert, Rosalie 12
     3) Panullo, Francesca 9            4) Gonsalves, Paige 10
  5 Hamden  'A'                                        10:30.38
     1) Fox, Erin 12                    2) Peterson, Cara 12
     3) Kiley, Erin 10                  4) Harpe, Megan 12
  6 Cheshire  'A'                                      10:34.16
     1) Flood, Kelly 12                 2) Criscuolo, Caitlyn 9
     3) Hart, Julie 9                   4) Schwenn, Morgan 9
  7 Sacred Heart Academy, Hamden  'A'                  10:50.00
     1) Fletcher, Kyley 9               2) Schrumm, Andrea 12
     3) Steele, Kara 11                 4) Margius, Deanna 9
  8 Shelton  'A'                                       11:02.16
     1) Cumings, Elizabeth 10           2) Carroll, Megan 9
     3) Mingrone, Ariel 11              4) Stuart, Kristin 11
  9 North Haven  'A'                                   11:10.90
     1) Hentz, Kimberly 10              2) Gormley, Bridget 11
     3) Hurwitz, Eliza 12               4) Hurwitz, Sarah 12
10 Jonathan Law  'A'                                  11:20.43
     1) Jiravisticul, Amy 10            2) Rourke, Avery 9
     3) Johnson, Lindsey 12             4) Sobolewski, Lindsay 10
11 Branford  'A'                                      11:27.44
     1) Zocher, Erica 9                 2) Kaufman, Elana 9
     3) Christina, Abigail 11           4) Casey, Shana 9
12 Sheehan  'A'                                       11:47.46
     1) Garcia, Elena 12                2) Poplawski, Marissa 9
     3) Romania, Kaitlyn 9              4) Wright, Michelle 9

Girls High Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals
================================================================
  1 Barwise, Allison          10 Amity                  5-02.00
  2 Kozlowski, Anna           12 Sacred Heart           5-00.00
  3 Bucciferro, Emily         12 Sacred Heart           4-10.00
  3 Haggerty, Janel           10 Guilford               4-10.00
  3 Hannon, Meridith          12 North Haven            4-10.00
  6 Wilborne, Jasmine         10 Hillhouse             J4-10.00
  7 Hamilton, Amanda          10 Mercy                 J4-10.00
  8 Snider, Belinda           12 Jonathan Law           4-08.00
  8 Kitchell, Micki           11 Hand                   4-08.00
  8 Harkins, Ashley           11 East Haven             4-08.00
11 Moriarty, Jessica         12 East Haven            J4-08.00
12 Turcio, Corrine           10 Sacred Heart          J4-08.00
13 Rajendran, Lavanya        10 Cheshire              J4-08.00
14 DePalma, Alex             11 East Haven             4-06.00
14 Manning, Kelsey            9 Shelton                4-06.00
14 Dion, Rebekah             12 Mercy                  4-06.00
14 Sielaff, Lindsay          11 Sheehan                4-06.00
14 Powell, Katelyn           11 East Haven             4-06.00
14 Canada, Stephanie         11 Cheshire               4-06.00
-- Vitale, Brissena          11 Sacred Heart                NH
-- Valente, Gina             12 West Haven                  NH
-- Gallopoli, Ali            10 Branford                    NH
-- Rose, Katie               11 Hand                        NH
-- Barwise, Kimberly         12 Amity                       NH
-- Lomotey, Mablissa         10 Branford                    NH

Girls Pole Vault
================================================================
    Name                    Year School                  Finals
================================================================
  1 Milici, Valerie           10 Branford              10-00.00
  2 Mainella, Alexa           12 Sheehan                9-00.00
  3 Houde, Rebecca            11 Branford               8-00.00
  3 Cross, Veronica           11 North Haven            8-00.00
  3 Quattlebaum, Diane        12 East Haven             8-00.00
  3 Hannon, Cori              12 Jonathan Law           8-00.00
  3 Watton, Cassidy           12 Lyman Hall             8-00.00
  8 Smith, Mairead            11 North Haven           J8-00.00
  9 Quillia, Janica           10 East Haven            J8-00.00
10 Savoca, Emily             12 Hand                   7-06.00
10 Zilm, Lauren              10 Hamden                 7-06.00
12 Garcia, Elena             12 Sheehan                7-00.00
12 Bowery, Clothilde         11 Hamden                 7-00.00
-- Zaffino, Brooke           11 West Haven                  NH
-- Schumann, Kathryn         12 Mercy                       NH
-- Valente, Christine         9 West Haven                  NH
-- Elliott, Lindsay          12 Amity                       NH
-- Blake, Raven              11 Hillhouse                   NH
-- Valente, Gina             12 West Haven                  NH

Girls Long Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals
================================================================
  1 Williams, Lauren          12 Career                16-10.00
  2 Burgess, Shaniqua         11 Hillhouse             16-08.00
  3 Kozlowski, Anna           12 Sacred Heart          16-01.50
  4 Spievey, Quenia           11 Mercy                 16-00.50
  5 Carloni, Hannah           11 Branford              15-11.00
  6 Maddaloni, Melissa        11 Cheshire              15-09.00
  7 Lavigne, Christina        10 Shelton               15-05.00
  8 DeLombaert, Melissa       12 Hand                  15-04.00
  9 Edwards, Isabella         10 Hillhouse             15-00.00
10 Campbell, Morgan          11 East Haven            14-11.00
10 Johnson, Lindsey          12 Jonathan Law          14-11.00
12 Zabrocky, Jillian         12 North Haven           14-09.75
13 Hedden, Christine         10 Cheshire              14-09.00
14 Mantie, Katie             11 Lyman Hall            14-08.25
15 Morgan, Kaitlynn          12 Branford              14-08.00
16 Rubano, Julia              9 Hand                  14-06.00
17 Biondi, Marie             11 West Haven            14-05.00
18 Joyner, Samantha          11 Hamden                14-04.00
19 Zaffino, Brooke           11 West Haven            14-01.25
20 Turcio, Corrine           10 Sacred Heart          14-01.00
21 Savoca, Emily             12 Hand                  13-10.00
22 Sielaff, Lindsay          11 Sheehan               13-06.50
-- Esposito, Nicole          10 East Haven                FOUL

Girls Triple Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals
================================================================
  1 Snider, Belinda           12 Jonathan Law          35-00.00
  2 DeLombaert, Melissa       12 Hand                  34-06.75
  3 Sayles, LaShanna          12 East Haven            34-06.00
  4 Rubano, Julia              9 Hand                  33-07.00
  5 Maddaloni, Melissa        11 Cheshire              33-06.00
  6 Carloni, Hannah           11 Branford              33-02.25
  7 Moriarty, Jessica         12 East Haven            33-00.00
  8 Johnson, Lindsey          12 Jonathan Law          32-06.25
  9 Hamilton, Amanda          10 Mercy                 32-04.50
10 Yanez, Monica              9 West Haven            32-02.50
11 Esposito, Nicole          10 East Haven            32-02.25
12 Mantie, Katie             11 Lyman Hall            31-06.25
13 Kozlowski, Anna           12 Sacred Heart          31-05.25
14 D'Iorio, Emily            11 Jonathan Law          31-01.50
15 Sheppard, Courtney        12 Amity                 30-10.00
16 Bucciferro, Emily         12 Sacred Heart          30-09.50
17 Savoca, Emily             12 Hand                  30-07.00
18 Woznicki, Louanne         11 Lyman Hall            30-02.25
19 Hentz, Kimberly           10 North Haven           29-06.00
20 Lowell, Shirin            10 Cheshire              29-04.50
21 Bauer, Amanda             12 Hamden                29-04.00
22 Zabrocky, Jillian         12 North Haven           29-03.50
23 Sielaff, Lindsay          11 Sheehan               28-04.50
24 Carew, Kaylyn             11 Sacred Heart          26-08.00

Girls Shot Put
================================================================
    Name                    Year School                  Finals
================================================================
  1 Aliotta, Rachel            9 Cheshire              36-07.75
  2 O'Byrne, Christina        10 Lyman Hall            34-10.00
  3 Reynolds, Kelli           12 Jonathan Law          33-08.50
  4 Johnson, Brittney         11 North Haven           33-06.50
  5 Ibsen, Kristianna         11 Shelton               33-02.50
  6 Panzo, Andreana           12 Amity                 32-09.50
  7 Reagan, Sheila            11 Lyman Hall            32-07.00
  8 Rosemond, Melissa         12 Career                32-02.50
  9 Woznicki, Sara            10 Lyman Hall           J32-02.50
10 Moriarty, Jessica         12 East Haven            31-09.00
11 Lyman, Allyson            10 East Haven            31-07.00
11 Mitchell, Brittney        11 North Haven           31-07.00
13 Veilleux, Lauren          12 East Haven            30-09.75
14 Cassell, Shauna           11 North Haven           30-02.50
15 Birnbaum, Laura           11 Hand                  29-04.00
16 Terranova, Shawnee        10 Jonathan Law          28-09.00
17 Roetting, Nicole          11 North Haven           28-08.50
18 Washington, Alicia        11 Hamden                28-05.75
19 Young, Mia                10 Sacred Heart          28-01.25
20 Wagner, Andrea            11 Sacred Heart          28-01.00
21 Polanco, Brittany         11 Mercy                 27-06.00
22 Hackett, Christina        11 Sacred Heart          26-04.00
23 Cook, Sarah               12 Hand                  26-02.75
23 Moffitt, Keeley           11 Guilford              26-02.75
25 Joyner, Samantha          11 Hamden                25-04.25
26 Abraham, Ashley              Hillhouse             24-04.25

Girls Discus Throw
================================================================
    Name                    Year School                  Finals
================================================================
  1 Xenidis, Fotini           12 Shelton                  99-01
  2 Andris, Holly             11 North Haven              98-00
  3 Leno, Jennifer             9 Sheehan                  94-00
  4 Griest, Kristen           12 Amity                    92-06
  5 Lee, Bonnie               11 Sheehan                  91-01
  6 Reagan, Sheila            11 Lyman Hall               88-01
  7 Baransky, Kaycee          12 West Haven               84-07
  8 Barthelemy, Victoria      12 Branford                 84-03
  9 Hannon, Cori              12 Jonathan Law             82-00
10 Moffitt, Keeley           11 Guilford                 81-06
11 Heng, Elizabeth           10 East Haven               80-04
12 Washington, Alicia        11 Hamden                   79-10
13 Veilleux, Lauren          12 East Haven               78-00
14 Lyman, Allyson            10 East Haven               77-08
15 Cook, Sarah               12 Hand                     76-06
16 Wagner, Andrea            11 Sacred Heart             76-00
17 Taillie, Tara             11 Mercy                    72-05
18 Nicholls, Erin            11 Guilford                 70-10
19 Rosemond, Melissa         12 Career                   70-05
20 Gropusso, Shelby          10 Jonathan Law             65-02
20 Norris, Emma              11 Hand                     65-02
22 Knox, Carli                9 Hamden                   55-03
23 O'Connell, Kelly          12 Hamden                   55-02

Girls Javelin Throw
================================================================
    Name                    Year School                  Finals
================================================================
  1 Xenidis, Fotini           12 Shelton                 133-02
  2 Andris, Holly             11 North Haven             116-00
  3 Ibsen, Kristianna         11 Shelton                 114-04
  4 Bertsos, Marta            11 Branford                109-00
  5 Birnbaum, Laura           11 Hand                    108-06
  6 Hannon, Cori              12 Jonathan Law            100-03
  7 Grunwald, Karen           12 Lyman Hall               99-00
  8 Terranova, Shawnee        10 Jonathan Law             97-05
  9 Trailsmith, Larisa         9 Hand                     95-07
10 Lupo, Maggie              12 Amity                    94-06
11 Reynolds, Kelli           12 Jonathan Law             90-07
12 Dehm, Kristie             11 Foran                    88-00
13 Lyman, Allyson            10 East Haven               86-08
14 Barone, Taylor             9 East Haven               84-00
15 Davis, Jenna              12 Hamden                   82-07
16 Berthiaume, Susan         11 North Haven              81-07
17 O'Byrne, Christina        10 Lyman Hall               79-05
18 Coppola, Christina        12 Cheshire                 79-00
19 Blake, Chelsea            12 Hamden                   78-10
20 O'Connell, Kelly          12 Hamden                   78-09
21 Tomasino, Stephanie        9 Mercy                    74-10
22 Byrnes, Carly             12 Sacred Heart             72-09
23 Iworisha, Somadina        12 Hamden                   61-09

                    Women - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
    1) AMITY                       86        2) HILLHOUSE                  69
    3) HAMDEN                      63        4) HAND                       61.33
    5) SHELTON                     51        6) CHESHIRE                   48
    7) SACRED HEART ACADEMY, HAMD  44        8) BRANFORD                   42
    9) NORTH HAVEN                 32       10) JONATHAN LAW               31.33
   11) CAREER                      28       12) WILBUR CROSS               27
   12) MERCY                       27       14) GUILFORD                   20
   15) EAST HAVEN                  19.33    16) LYMAN HALL                 19
   17) SHEEHAN                     18       18) WEST HAVEN                 12
   19) FORAN                        4

Follow The SCC

Upcoming Events

SCC Calendar

Su Mo Tu We Th Fr Sa
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930