Sunday, November 28, 2021
   
Text Size
Login
SOUTHERN CONNECTICUT CONFERENCE

News

SCC Boys Outdoor Track - Quinnipiac 2007

 

Licensed to Amity Regional High School Hy-Tek's Meet Manager 5/16/2007 08:24 AM
                  Southern Connecticut Conference - 5/15/2007                  
                     Quinnipiac Division Boys Championship                     
                            West Haven High School                             
                                    Results                                    
 
Event 1  Boys 100 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Massey, Joshua               Notre Dame,                       11.10     8  
  2 Mack, James                  Notre Dame,                       11.20     6  
  3 Gray, Charles                Hamden                            11.30     4  
  4 Lewis, Harry                 Hamden                            11.40     2  
  5 Gray, Chaz                   Hamden                            12.10     1  
 
Event 2  Boys 200 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Massey, Joshua               Notre Dame,                       22.40     8  
  2 Danso, Joe                   West Haven                        22.60     6  
  3 Manning, Jarvis              Hamden                            23.70     4  
  4 Gray, Charles                Hamden                            24.00     2  
  5 Siewertsen, Kyle             Xavier                            24.40     1  
  6 Morris, Jonathan             Hamden                           J24.40  
 
Event 3  Boys 400 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 FitzSimons, Thomas           Hamden                            49.20     8  
  2 ScurtoDedominicis, Frank     Xavier                            51.60     6  
  3 Tinari, Peter                Notre Dame,                       52.80     4  
  4 Coker, Bobby                 West Haven                        53.20     2  
  5 Lopez, Antonio               Fairfield PR                      53.50     1  
  6 Boateng, Fred                Hamden                            53.60  
 
Event 4  Boys 800 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Misenti, Forrest             Xavier                          2:03.00     8  
  2 Hurtt, Matthew               Xavier                          2:06.00     6  
  3 Whiting, Isiah               Hamden                          2:07.00     4  
  4 Shafer, Peter                Xavier                          2:08.00     2  
  5 Carrasco, Calvin             Xavier                          2:10.00     1  
  6 Bertelli, Matthew            Xavier                          2:12.00  
 
Event 5  Boys 1600 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Misenti, Forrest             Xavier                          4:36.00     8  
  2 Vess, Adam                   Xavier                         J4:36.00     6  
  3 Fagan, Cory                  Xavier                          4:38.00     4  
  4 Corona, Tom                  Fairfield PR                    4:42.00     2  
  5 Fahey, Matt                  Xavier                          4:44.00     1  
  6 McGuire, Ryan                Notre Dame,                    J4:44.00  
 
Event 6  Boys 3200 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Vess, Adam                   Xavier                         10:07.00     8  
  2 Fahey, Matt                  Xavier                         10:15.00     6  
  3 Fagan, Cory                  Xavier                         10:18.00     4  
  4 McGuire, Ryan                Notre Dame,                    10:23.00     2  
  5 Hammond, Ryan                Xavier                         10:26.00     1  
  6 Mack, James                  Notre Dame,                    10:27.00  
 
Event 7  Boys 110 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Kinsley, Craig               Fairfield PR                      16.00     8  
  2 Jordan, Josh                 West Haven                        16.30     6  
  3 Smith, Winthrop              Notre Dame,                       16.80     4  
  5 Linares, Ryan                Xavier                            17.90     1  
  6 Brand, Jimmy                 Fairfield PR                      18.20  
 
Event 8  Boys 300 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Kinlock, Andrew              Hamden                            41.50     8  
  2 Dunne, Casey                 Notre Dame,                       42.00     6  
  3 Mack, James                  Notre Dame,                       42.40     4  
  4 Jordan, Josh                 West Haven                        42.80     2  
  5 Morris, Jonathan             Hamden                            43.20     1  
  6 Brand, Jimmy                 Fairfield PR                      43.60  
 
Event 9  Boys 4x100 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Hamden  'A'                                                    43.50     8  
     1) Lewis, Harry                    2) Gray, Charles                  
     3) Chardon, Ricardo                4) Manning, Jarvis                
  2 Notre Dame, West Haven  'A'                                    43.75     6  
     1) Tinari, Peter                   2) Hurd, Travis                   
     3) Murphy, Brandon                 4) Mack, James                    
  3 Xavier  'A'                                                    44.75     4  
     1) ScurtoDedominicis, Frank        2) Siewertsen, Kyle               
     3) Braun, George                   4) Jackson, Fajri                 
  4 West Haven  'A'                                                47.50     2  
     1) Gergely, Jacob                  2) Massop, Kenneth                
     3) Coker, Bobby                    4) Johnson, Rhadricke             
 
Event 10  Boys 4x400 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Hamden  'A'                                                  3:30.00     8  
     1) FitzSimons, Thomas              2) Brackett, Nathanial            
     3) Kinlock, Andrew                 4) Manning, Jarvis                
  2 Notre Dame, West Haven  'A'                                  3:34.00     6  
     1) Mormile, Brendan                2) Tinari, Peter                  
     3) Cole, Kyle                      4) Dunne, Casey                   
  3 Xavier  'A'                                                  3:44.00     4  
     1) Hurtt, Matthew                  2) Siewertsen, Kyle               
     3) Canetta, Marco                  4) ScurtoDedominicis, Frank       
  4 Fairfield Prep  'A'                                          3:50.00     2  
     1) Niehaus, Greg                   2) Talbot, Ellio                  
     3) Corona, Tom                     4) Lopez, Antonio                 
  5 West Haven  'A'                                              3:59.00  
     1) Jordan, Josh                    2) Coker, Bobby                   
     3) Howard, Jamar                   4) Howard, Jamal                  
 
Event 11  Boys 4x800 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Xavier  'A'                                                  8:36.00     8  
     1) Shafer, Peter                   2) Bertelli, Matthew              
     3) Roberts, Kyle                   4) Carrasco, Calvin               
  2 Hamden  'A'                                                  8:42.00     6  
     1) Brackett, Nathanial             2) Williams, Roderick             
     3) Whiting, Isiah                  4) Saba, Nicholas                 
  3 Notre Dame, West Haven  'A'                                  8:51.00     4  
     1) Margius, Andrew                 2) Lopez, Joel                    
     3) Mack, James                     4) Purushotham, Navin             
  4 West Haven  'A'                                              8:59.00     2  
     1) Abu-Sitteh, Layth               2) Howard, Jamar                  
     3) Howard, Jamal                   4) Morrone, Frank                 
  5 Fairfield Prep  'A'                                          9:14.00  
     1) Corona, Tom                     2) Vegliante, Chris               
     3) McGready, Harrison              4) Cramond, Anthony               
 
Event 12  Boys High Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Kinsley, Craig               Fairfield PR                    6-02.00     8  
  2 Bolden, Andrew               Hamden                          6-00.00     6  
  3 Mack, James                  Notre Dame,                     5-10.00     4  
  4 Ledeatte, Jesse              Xavier                         J5-10.00     2  
  5 Roth, Bradley                Xavier                          5-08.00     1  
  6 Johnson, Rhadricke           West Haven                     J5-08.00  
 
Event 13  Boys Pole Vault
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Zilm, Michael                Hamden                         13-06.00     8  
  2 Dunne, Casey                 Notre Dame,                    12-06.00     6  
  3 Roth, Bradley                Xavier                        J12-06.00     4  
  4 Lucey, Connor                Xavier                         11-06.00     2  
  5 O'Brien, Patrick             Xavier                         11-00.00     1  
  6 Brockenberry, Mike           West Haven                     10-00.00  
 
Event 14  Boys Long Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Hurd, Travis                 Notre Dame,                    20-05.25     8  
  2 Chardon, Ricardo             Hamden                         20-00.00     6  
  3 Jackson, Fajri               Xavier                         19-01.75     4  
  4 Hoyte, Brent                 Hamden                         19-00.75     2  
  5 Arena, Jonathan              Fairfield PR                   18-08.50     1  
  6 Smith, Winthrop              Notre Dame,                    18-06.75  
 
Event 15  Boys Triple Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 FitzSimons, Thomas           Hamden                         42-00.50     8  
  2 Chardon, Ricardo             Hamden                         42-00.00     6  
  3 Danso, Joe                   West Haven                     40-00.50     4  
  4 Jackson, Fajri               Xavier                         38-04.00     2  
  5 Hoyte, Brent                 Hamden                         37-11.50     1  
  6 Arena, Jonathan              Fairfield PR                   37-02.00  
 
Event 16  Boys Javelin Throw
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Kinsley, Craig               Fairfield PR                  154-09.50     8  
  2 Katon, Ryan                  Xavier                           152-00     6  
  3 Manzolillo, Greg             Xavier                           139-11     4  
  4 McBride, Chuck               Fairfield PR                  139-05.50     2  
  5 Smith, Winthrop              Notre Dame,                   139-03.50     1  
  6 Lombardo, Jeffrey            Notre Dame,                      138-01  
 
Event 17  Boys Shot Put
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Manzolillo, Greg             Xavier                         50-01.00     8  
  2 Psoter, Robert               Xavier                         48-03.00     6  
  3 Arciuolo, Christian          Notre Dame,                    45-07.00     4  
  4 Lozier, Thompson             Fairfield PR                   43-05.00     2  
  5 Kontra, Brad                 Fairfield PR                   43-02.00     1  
  6 Patterson, Kristopher        Xavier                         42-02.00  
 
Event 18  Boys Discus Throw
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Manzolillo, Greg             Xavier                           159-08     8  
  2 Psoter, Robert               Xavier                           126-08     6  
  3 Williams, Sean               West Haven                       121-00     4  
  4 Matos, Erik                  West Haven                       118-02     2  
  5 Vaughn, Sterling             Notre Dame,                      107-07     1  
  6 Klein, Joshua                Xavier                           107-03  

Follow The SCC

Upcoming Events

SCC Calendar

Su Mo Tu We Th Fr Sa
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930