Tuesday, January 25, 2022
   
Text Size
Login
SOUTHERN CONNECTICUT CONFERENCE

News

SCC Boys Outdoor Track - Results - Housatonic 2008

 

Licensed to Amity Regional High School Hy-Tek's Meet Manager 5/15/2008 07:54 PM
                    SCC Outdoor Track and Field - 5/15/2008                    
                         Boys Housatonic Championship                          
                       Sheehan High School, Wallingford                        
                                    Results                                    
 
Event 1  Boys 4x800 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Shelton  'A'                                      8:20.00    8:18.26     8  
     1) Yamnicky, Robert                2) Ferro, Joseph                  
     3) Giuliani, Robert                4) Sansone, Keith                 
     5) Strouse, Eric                   6) Wood, Jeffrey                  
  2 Amity  'A'                                        8:20.00    8:18.45     6  
     1) Greenspun, Joseph               2) Cocco, John                    
     3) Beland, Matthew                 4) Snyder-Spak, Andrew            
     5) Bhatt, Michael                  6) Trofa, Adam                    
  3 Cheshire  'A'                                     8:30.20    8:40.34     4  

     1) Fusco, Richard                  2) Hendenson, Benjamin            
     3) Lukashenko, Sergey              4) Lucchina, Joshua               
     5) Cavanaugh, Patrick              6)                                
  4 Lyman Hall  'A'                                   9:10.00    9:28.16     2  
     1) Nigro, Greg                     2) Kendall, Jake                  
     3) Wolf, Corbin                    4) Valentine, Nick                
 
Event 2  Boys 4x100 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Sheehan  'A'                                        44.30      44.56     8  
     1) Prefontaine, Zachary            2) Ciarlone, Michael              
     3) Rozas, Jordan                   4) Pannone, Anthony               
     5) Oliveto, John                   6) Somers, Jack                   
  2 Amity  'A'                                          45.00      44.97     6  
     1) Vitale, Philip                  2) Prince, Andrew                 
     3) Zhang, Yitao                    4) Ricks, Hunter                  
     5) Crotta, Cole                    6) Asiedu, Nana                   
  3 Lyman Hall  'A'                                     45.50      45.87     4  
     1) Nieves, Chris                   2) Pedalino, Bert                 
     3) Oliviera, Adonis                4) Pulcifer, Taylor               
  4 Cheshire  'A'                                       45.10      46.46     2  
     1) Schrier, Greg                   2) Topitzer, Alexander            
     3) Gagliardi, Joseph               4) Topitzer, Michael              
     5) Ding, Zhaowei                   6) Marin, Orlando                 
 
Event 3  Boys 110 Meter Hurdles
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Benedito, Alex               Shelton                15.10      15.85q  2 
  2 Howard, Kevin                Amity                  16.00      16.15q  2 
  3 Roy, Varun                   Cheshire               15.20      16.25q  1 
  4 Ndikumana, Hakeem            Shelton                16.00      16.72q  1 
  5 Szeligowski, Vincent         Sheehan                16.30      17.24q  2 
  6 Zaniewski, Maxwell           Amity                  18.00      18.20q  1 
  7 Koran, Victor                Lyman Hall             18.30      18.28   2 
  8 Cuppernull, Patrick          Cheshire               18.00      18.90   1 
  9 Sulik, Gregory               Shelton                18.10      19.09   2 
 10 Wang, Rui                    Cheshire               19.00      19.69   1 
 11 Ding, Zhaowei                Cheshire               19.00      20.44   1 
 
Event 3  Boys 110 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Benedito, Alex               Shelton                15.85      15.58     8  
  2 Roy, Varun                   Cheshire               16.25      15.84     6  
  3 Howard, Kevin                Amity                  16.15      15.95     4  
  4 Ndikumana, Hakeem            Shelton                16.72      16.37     2  
  5 Szeligowski, Vincent         Sheehan                17.24      16.51     1  
  6 Zaniewski, Maxwell           Amity                  18.20      18.00  
Preliminaries
  7 Koran, Victor                Lyman Hall             18.28             
  8 Cuppernull, Patrick          Cheshire               18.90             
  9 Sulik, Gregory               Shelton                19.09             
 10 Wang, Rui                    Cheshire               19.69             
 11 Ding, Zhaowei                Cheshire               20.44             
 
Event 4  Boys 100 Meter Dash
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
  1 Wright, Marcus               Cheshire               11.30      11.35q  1 
  2 Rozas, Jordan                Sheehan                11.30      11.39q  1 
  3 Zhang, Yitao                 Amity                  11.10      11.63q  2 
  4 Schrier, Greg                Cheshire               11.50      11.85q  2 
  5 Nieves, Chris                Lyman Hall             11.50      11.88q  1 
  6 Gagliardi, Joseph            Cheshire               12.00      11.94q  1 
  7 Prince, Andrew               Amity                  11.60      11.98   2 
  8 Pulcifer, Taylor             Lyman Hall             11.60      12.00   2 
  9 Ciarlone, Michael            Sheehan                11.30      12.02   2 
 10 Sanchez, Jesse               Amity                  11.90      12.32   1 
 11 Kalanta, Kyle                Amity                  11.90      12.49   1 
 12 Topitzer, Alexander          Cheshire               12.00      12.54   2 
 13 Dombroski, Stephen           Sheehan                12.00      12.78   2 
 
Event 4  Boys 100 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Wright, Marcus               Cheshire               11.35      11.17     8  
  2 Rozas, Jordan                Sheehan                11.39      11.35     6  
  3 Zhang, Yitao                 Amity                  11.63      11.54     4  
  4 Schrier, Greg                Cheshire               11.85      11.81     2  
  5 Gagliardi, Joseph            Cheshire               11.94      11.87     1  
  6 Nieves, Chris                Lyman Hall             11.88      12.39  
Preliminaries
  7 Prince, Andrew               Amity                  11.98             
  8 Pulcifer, Taylor             Lyman Hall             12.00             
  9 Ciarlone, Michael            Sheehan                12.02             
 10 Sanchez, Jesse               Amity                  12.32             
 11 Kalanta, Kyle                Amity                  12.49             
 12 Topitzer, Alexander          Cheshire               12.54             
 13 Dombroski, Stephen           Sheehan                12.78             
 
Event 5  Boys 1600 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Trofa, Adam                  Amity                4:32.00    4:28.59     8  
  2 Yamnicky, Robert             Shelton              4:30.00    4:29.51     6  
  3 Bhatt, Michael               Amity                4:37.00    4:30.50     4  
  4 Ferro, Joseph                Shelton              4:40.00    4:34.45     2  
  5 Mueller, Sean                Cheshire             4:38.00    4:36.44     1  
  6 Laemel, Ryan                 Amity                4:34.00    4:37.18  
  7 Harrison, James              Amity                4:43.00    4:44.61  
  8 Dorsey, Keith                Sheehan              4:55.00    4:49.75  
  9 Lukashenko, Sergey           Cheshire             4:50.00    4:52.76  
 10 Casiglio, Kyle               Shelton              5:01.00    4:53.26  
 11 Copas, Allen                 Lyman Hall           4:55.00    4:54.63  
 12 Karpinski, John              Shelton              4:45.00    4:55.00  
 13 Schettenhelm, Adam           Amity                5:07.00    4:56.89  
 14 Eaton, Connor                Shelton              5:05.00    4:58.22  
 15 Shnipes, Jason               Shelton              5:00.00    5:00.06  
 16 Cornell, Kevin               Amity                5:07.00    5:02.16  
 17 Tiedemann, Kurt              Sheehan              5:12.00    5:07.09  
 18 Wolf, Corbin                 Lyman Hall           5:15.00    5:15.28  
 19 Valentine, Nick              Lyman Hall           4:57.00    5:17.58  
 
Event 6  Boys 400 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Sofiane, Rachid              Lyman Hall             50.20      50.17   2    8  
  2 Fusco, Richard               Cheshire               51.30      50.74   2    6  
  3 Averill, Robert              Sheehan                52.60      53.01   2    4  
  4 Oliviera, Adonis             Lyman Hall             54.20      54.18   2    2  
  5 Pedalino, Bert               Lyman Hall             53.25      54.19   2    1  
  6 Massaro, Marcus              Lyman Hall             53.50      54.45   2 
  7 Raha, Sanjay                 Cheshire               53.20      54.65   2 
  8 Ricks, Hunter                Amity                  53.10      54.90   2 
  9 Lauritzen, Kyle              Amity                  54.80      54.92   1 
 10 Nag, Dhrupad                 Cheshire               56.30      56.02   1 
 11 Sherman, Michael             Shelton                54.90      56.04   1 
 12 Asiedu, Nana                 Amity                  55.10      56.27   1 
 13 Morris, Mark                 Cheshire               55.20      57.14   1 
 
Event 7  Boys 300 Meter Hurdles
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Benedito, Alex               Shelton                40.10      41.20   2    8  
  2 Szeligowski, Vincent         Sheehan                41.80      41.40   2    6  
  3 Roy, Varun                   Cheshire               41.80      42.38   2    4  
  4 Ndikumana, Hakeem            Shelton                43.50      43.78   2    2  
  5 Howard, Kevin                Amity                  43.10      44.06   2    1  
  6 Zaniewski, Maxwell           Amity                  46.20      45.55   1 
  7 Koran, Victor                Lyman Hall             46.00      45.66   2 
  8 Cuppernull, Patrick          Cheshire               47.10      47.14   1 
  9 Sulik, Gregory               Shelton                46.70      47.69   1 
 10 Wang, Rui                    Cheshire               49.00      51.12   1 
 11 Ding, Zhaowei                Cheshire               48.40      54.46   1 
 
Event 8  Boys 800 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Greenspun, Joseph            Amity                2:02.00    2:03.94     8  
  2 Taglianetti, Christopher     Sheehan              2:04.60    2:03.97     6  
  3 Snyder-Spak, Andrew          Amity                2:01.00    2:04.21     4  
  4 Cocco, John                  Amity                2:01.50    2:05.82     2  
  5 Lucchina, Joshua             Cheshire             2:07.00    2:07.29     1  
  6 Cavanaugh, Patrick           Cheshire             2:05.00    2:07.38  
  7 Gagliardi, Nick              Lyman Hall           2:04.00    2:07.83  
  8 Strouse, Eric                Shelton              2:06.80    2:08.20  
  9 Wood, Jeffrey                Shelton              2:09.00    2:10.56  
 10 Giuliani, Robert             Shelton              2:06.00    2:11.10  
 11 Beckwith, Dan                Lyman Hall           2:08.50    2:12.32  
 12 Hughes, Ryan                 Cheshire             2:13.00    2:17.46  
 13 Beland, Matthew              Amity                2:12.00    2:19.75  
 14 Wade, Ryan                   Shelton              2:26.00    2:31.07  
 15 Ponce, Gabriel               Sheehan              2:45.00    2:57.63  
 
Event 9  Boys 200 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Wright, Marcus               Cheshire               22.26      22.67   3    8  
  2 Sofiane, Rachid              Lyman Hall             22.60      23.13   3    6  
  3 Rozas, Jordan                Sheehan                22.90      23.33   3    4  
  4 Zhang, Yitao                 Amity                  22.90      23.46   3    2  
  5 Vitale, Philip               Amity                  23.60      23.76   3    1  
  6 Schrier, Greg                Cheshire               23.00      23.91   3 
  7 Spaulding, Ryan              Shelton                23.90      23.95   2 
  8 Pannone, Anthony             Sheehan                23.20      24.06   3 
  9 Gagliardi, Joseph            Cheshire               24.30      24.09   2 
 10 Prince, Andrew               Amity                  24.10      24.38   2 
 11 Oliviera, Adonis             Lyman Hall             24.10      24.41   2 
 12 Pulcifer, Taylor             Lyman Hall             24.50      24.43   1 
 13 Sanchez, Jesse               Amity                  24.40      24.53   2 
 14 Demers, Ryan                 Lyman Hall             24.15      24.76   2 
 15 Kalanta, Kyle                Amity                  24.80      25.12   1 
 16 Dombroski, Stephen           Sheehan                24.80      25.50   1 
 17 Averill, Robert              Sheehan                23.30      25.58   3 
 
Event 10  Boys 3200 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Trofa, Adam                  Amity                9:35.00   10:02.39     8  
  2 Stoliker II, Richard         Shelton             10:22.00   10:05.22     6  
  3 McWeeney, Ehrin              Shelton             10:25.00   10:13.84     4  
  4 Sansone, Keith               Shelton             10:19.00   10:14.00     2  
  5 Laemel, Ryan                 Amity                9:50.00   10:21.38     1  
  6 Brandt, Asher                Amity               10:20.00   10:21.62  
  7 Mueller, Sean                Cheshire            10:19.00   10:31.06  
  8 DiPietro, Aaron              Amity               10:25.00   10:31.17  
  9 Montclair, Samuel            Cheshire            10:35.00   10:31.24  
 10 Dorsey, Keith                Sheehan             10:58.00   10:45.91  
 11 Foley, James                 Shelton             10:50.00   10:53.23  
 12 Hendenson, Benjamin          Cheshire            10:50.00   10:55.02  
 13 Tiedemann, Kurt              Sheehan             11:00.00   11:11.12  
 14 Copas, Allen                 Lyman Hall          11:24.00   11:27.47  
 15 Wolf, Corbin                 Lyman Hall          11:35.00   11:38.86  
 
Event 11  Boys 4x400 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Cheshire  'A'                                     3:31.40    3:32.31     8  
     1) Wright, Marcus                  2) Raha, Sanjay                   
     3) Roy, Varun                      4) Fusco, Richard                 
     5) Lukashenko, Sergey              6) Morris, Mark                   
  2 Sheehan  'A'                                      3:34.30    3:34.30     5  
     1) Pannone, Anthony                2) Ciarlone, Michael              
     3) Taglianetti, Christopher        4) Averill, Robert                
     5) Blakeley, Kevin                 6) Somers, Jack                   
  2 Lyman Hall  'A'                                   3:32.00    3:34.30     5  
     1) Massaro, Marcus                 2) Pedalino, Bert                 
     3) Gagliardi, Nick                 4) Sofiane, Rachid                
  4 Amity  'A'                                        3:38.00    3:42.07     2  
     1) Ricks, Hunter                   2) Cocco, John                    
     3) Asiedu, Nana                    4) Snyder-Spak, Andrew            
     5) Lauritzen, Kyle                 6) Greenspun, Joseph              
  5 Shelton  'A'                                      3:40.00    3:42.48  
     1) Strouse, Eric                   2) Spaulding, Ryan                
     3) Sherman, Michael                4) Gutierrez, Michael             
     5) Giuliani, Robert                6) Yamnicky, Robert               
 
Event 12  Boys Long Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Rivkees, Michael             Amity               19-10.00   20-00.00     8  
  2 Trifone, Nicholas            Cheshire            19-00.00   19-07.75     6  
  3 Casoria, Kevin               Amity               18-10.00   19-07.25     4  
  4 Cohen, Dylan                 Amity               18-06.00   19-04.00     2  
  5 Demers, Ryan                 Lyman Hall          19-06.00   18-10.25     1  
  6 Pegg, Joshua                 Sheehan             18-09.00   18-09.50  
  7 Crotta, Cole                 Amity               18-00.00   18-09.25  
  8 Holman, Shaquill             Shelton             19-06.00   18-05.00  
  9 Blanck, Nyle                 Amity               18-02.00   17-04.50  
 10 Fekete, Tim                  Lyman Hall          19-00.00   16-09.75  
 11 Topitzer, Michael            Cheshire            17-09.00   16-01.00  
 11 Marin, Orlando               Cheshire            17-00.00   16-01.00  
 13 Dombroski, Stephen           Sheehan             17-00.00   15-01.75  
 -- Scannell, Joseph             Cheshire            17-00.00       FOUL  
 
Event 13  Boys Triple Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Rivkees, Michael             Amity               39-06.00   41-09.50     8  
  2 Trifone, Nicholas            Cheshire            39-06.00   40-05.00     6  
  3 Holman, Shaquill             Shelton             38-08.00   40-02.25     4  
  4 Rivkees, Benjamin            Amity               38-02.00   39-03.75     2  
  5 Szeligowski, Vincent         Sheehan             39-05.00   39-02.50     1  
  6 Casoria, Kevin               Amity               37-06.00   38-09.50  
  7 Cohen, Dylan                 Amity               37-00.00   38-07.00  
  8 Pegg, Joshua                 Sheehan             38-05.00   38-04.00  
  9 Marin, Orlando               Cheshire            33-01.00   37-11.25  
 10 Fekete, Tim                  Lyman Hall          37-00.00   35-10.25  
 11 Erland, Kyle                 Lyman Hall          36-08.00   35-08.50  
 12 Demers, Ryan                 Lyman Hall          36-10.00   35-06.00  
 13 Olive, Alexander             Cheshire            38-00.00   33-03.75  
 14 Wang, Rui                    Cheshire            34-04.00   33-02.00  
 
Event 14  Boys High Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Trifone, Nicholas            Cheshire             6-02.00    6-06.00     8  
  2 Pegg, Joshua                 Sheehan              5-10.00    5-10.00     6  
  3 Zaniewski, Maxwell           Amity                5-06.00    5-08.00     4  
  4 Watkins, Grant               Amity                5-08.00   J5-08.00     2  
  5 Taglianetti, Christopher     Sheehan              4-06.00    5-06.00     0.5
  5 Holman, Shaquill             Shelton              5-08.00    5-06.00     0.5
 
Event 15  Boys Pole Vault
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Crotta, Cole                 Amity               13-06.00   12-06.00     8  
  2 Benson, Cody                 Lyman Hall          12-00.00   11-06.00     6  
  3 Rivkees, Michael             Amity               12-06.00   11-00.00     4  
  4 Kwolek, Jeffrey              Amity               10-00.00   10-06.00     2  
  5 Fekieta, Adam                Lyman Hall          10-06.00  J10-06.00     1  
  6 Remiszewski, Dave            Lyman Hall          10-06.00   10-00.00  
  7 Olive, Alexander             Cheshire            10-06.00    9-06.00  
  8 Somers, Jack                 Sheehan              9-06.00   J9-06.00  
  9 Oliveto, John                Sheehan              8-00.00    8-06.00  
 
Event 16  Boys Javelin Throw
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Mazzacane, Daniel            Cheshire              166-08     159-03     8  
  2 Gilhuly, Kevin               Sheehan               155-08     158-01     6  
  3 Blakeley, Kevin              Sheehan               155-06     157-10     4  
  4 Andrus, Gregory              Amity                 161-00     157-07     2  
  5 Carey, Ryan                  Lyman Hall            155-00     149-05     1  
  6 Monck, Connor                Amity                 138-00     144-03  
  7 Heyman, Andrew               Amity                 144-00     144-00  
  8 Brittingham, Alexander       Cheshire              138-06     137-02  
  9 Boyd, John                   Sheehan               129-06     136-08  
 10 Haskell, Michael             Cheshire              146-00     132-02  
 11 Kendall, Jake                Lyman Hall            129-00     127-10  
 12 Stevenson, Aaron             Cheshire              118-11     125-02  
 13 Petshaft, Josh               Amity                 125-00     120-03  
 14 Mandle, Joseph               Lyman Hall            130-00     115-04  
 15 Skowronek, Samuel            Amity                 100-00     104-11  
 16 Podeswa, Michael             Sheehan               112-09     103-04  
 -- Ghassem-Zadeh, Jayhon        Shelton               127-01       FOUL  
 
Event 17  Boys Shot Put
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Mendes, Colton               Amity               47-08.00   47-05.00     8  
  2 Begley, Jonathan             Shelton             43-02.00   45-06.75     6  
  3 Mazzacane, Daniel            Cheshire            43-05.00   43-10.50     4  
  4 Martino, Robert              Amity               43-06.00   42-04.50     2  
  5 Flynn, Christopher           Amity               43-00.00   41-10.00     1  
  6 Moon, Jason                  Amity               44-11.00   41-04.50  
  7 Falvey, Joseph               Cheshire            40-10.00   39-10.25  
  8 Comette, Steve               Lyman Hall          38-02.00   38-03.00  
  9 Ghassem-Zadeh, Jayhon        Shelton             37-02.00   38-02.50  
 10 Gutierrez, Michael           Shelton             39-02.00   37-01.50  
 11 Feeney, Ian                  Sheehan             39-07.50   36-11.00  
 12 Blakeley, Kevin              Sheehan             36-04.00   36-08.00  
 13 Carey, Ryan                  Lyman Hall          36-06.00   35-08.75  
 14 Apuzzo, Louis                Amity               37-00.00   35-08.25  
 15 Gilhuly, Kevin               Sheehan             39-03.00   35-08.00  
 16 Boyd, John                   Sheehan             35-10.00   35-02.50  
 17 DiChello, Anthony            Lyman Hall          37-00.00   34-11.50  
 18 Stevenson, Aaron             Cheshire            34-05.00   34-02.50  
 19 Albanese, Thomas             Cheshire            35-00.00   33-06.00  
 20 Podeswa, Michael             Sheehan             35-00.00   32-04.00  
 
Event 18  Boys Discus Throw
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Mendes, Colton               Amity                 144-00     142-04     8  
  2 Moon, Jason                  Amity                 138-00     136-02     6  
  3 Monck, Connor                Amity                 126-00     122-04     4  
  4 Begley, Jonathan             Shelton               118-02     121-10     2  
  5 Comette, Steve               Lyman Hall            118-00     121-07     1  
  6 Sparzo, Kyle                 Cheshire              100-00     121-06  
  7 Ghassem-Zadeh, Jayhon        Shelton               124-11     118-10  
  8 Flynn, Christopher           Amity                 111-00     118-01  
  9 Gilhuly, Kevin               Sheehan               127-04     113-03  
 10 Albanese, Thomas             Cheshire              110-04      99-05  
 11 Gutierrez, Michael           Shelton               109-04      96-11  
 12 Boyd, John                   Sheehan                95-11      86-10  
 13 Feeney, Ian                  Sheehan                96-11      86-08  
 14 Martino, Robert              Amity                 108-00      86-06  
 -- Piekarski, John              Lyman Hall            116-00       FOUL  
 -- Stevenson, Aaron             Cheshire              102-08       FOUL  
 -- Falvey, Joseph               Cheshire               90-00       FOUL  
 -- Mazzacane, Daniel            Cheshire              128-05       FOUL  
 
                    Men - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
    1) AMITY                      136        2) CHESHIRE                   83   
    3) SHELTON                     60.50     4) SHEEHAN                    57.50
    5) LYMAN HALL                  38                                           

Follow The SCC

Upcoming Events

SCC Calendar

Su Mo Tu We Th Fr Sa
1
2345678
9101112131415
16171819202122
232425 26272829
3031