Sunday, November 28, 2021
   
Text Size
Login
SOUTHERN CONNECTICUT CONFERENCE

News

SCC Boys Outdoor Track - Results - Oronoque 2008

 

Licensed to Amity Regional High School Hy-Tek's Meet Manager 5/15/2008 08:55 PM
                    SCC Outdoor Track and Field - 5/15/2008                    
                          Boys Oronoque Championship                           
                            East Haven High School                             
                                    Results                                    
 
Boys 100 Meter Dash
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 jackson, markel              Career                 10.90      11.10Q  5 
  2 Harris, Andre                Wilbur Cross           11.20      11.12Q  4 
  3 Raccio, Eric                 Branford               11.30      11.20Q  1 
  4 Whittington, Omar            Wilbur Cross           10.90      11.30Q  6 
  4 Church, Hunter               Branford               11.20      11.30Q  3 
  6 Sandella, Anthony            East Haven             11.40      11.50Q  2 
  7 Sagar, Chris                 North Haven            11.40      11.30   1 
  8 richardson, corderl-kell     Career                 11.50      11.50   3 
  9 Gallo, Jesse                 East Haven             11.60      11.60   5 
  9 Maldonado, Emilia            East Haven             11.30      11.60   2 
  9 Hall, Daniel                 Derby                  11.70      11.60   6 
 12 Cuevas, Joedan               Wilbur Cross           11.80      11.90   4 
 13 Russo, Anthony               North Haven            12.40      12.00   3 
 14 perez, james                 Career                 11.60      12.20   4 
 15 Anderson, Tre                Wilbur Cross           11.70      12.30   6 
 16 Iadarola, R. T.              North Haven            12.40      12.40   2 
 17 Zhang, William               Branford               12.40      12.50   2 
 17 Plachtyna, Steven            North Haven            11.70      12.50   5 
 19 DiLustro, John Jr            Branford               12.40      12.60   1 
 20 Gill, Ellis                  North Haven            12.40      12.70   1 
 21 Brown, Ryan                  North Haven            13.50      15.10   4 
 
Boys 100 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Whittington, Omar            Wilbur Cross           11.30      11.00   10   
  2 Harris, Andre                Wilbur Cross           11.12      11.10    8   
  3 Raccio, Eric                 Branford               11.20      11.30    6   
  4 jackson, markel              Career                 11.10      11.40    4   
  5 Church, Hunter               Branford               11.30      11.50    2   
  6 Sandella, Anthony            East Haven             11.50      11.70    1   
 
Boys 200 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Harris, Andre                Wilbur Cross           22.60      22.60   4  10   
  2 Church, Hunter               Branford               22.80      23.00   4   8   
  3 Pates, Nick                  East Haven             23.40      23.10   4   6   
  4 Howard, Lawrence             Wilbur Cross           23.10     J23.10   4   4   
  5 Raccio, Eric                 Branford               24.10      23.50   3   2   
  6 Gallo, Jesse                 East Haven             24.30      23.80   2   1   
  7 richardson, corderl-kell     Career                 23.90      24.00   4 
  8 Russo, Anthony               North Haven            24.50      24.20   2 
  9 Sandella, Anthony            East Haven             24.10      24.30   3 
 10 Cuevas, Joedan               Wilbur Cross           23.90      24.40   3 
 11 Anderson, Tre                Wilbur Cross           24.00      25.20   3 
 12 perez, james                 Career                 24.00      25.30   3 
 13 Verderome, Tom               Branford               25.40      25.90   2 
 14 Zhang, William               Branford               25.50      26.10   1 
 15 Gill, Ellis                  North Haven            26.10      26.40   1 
 16 DiLustro, John Jr            Branford               25.50      26.50   1 
 17 Sutton, Brad                 Wilbur Cross           25.00      27.40   2 
 
Boys 400 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Whittington, Omar            Wilbur Cross           51.00      51.30   2  10   
  2 Young, Chris                 East Haven             52.70      52.10   2   8   
  3 Bloomquist, Owen             Branford               53.50      52.90   2   6   
  4 Kortsep, Matthew             North Haven            53.50      53.80   2   4   
  5 Kellas, Matt                 East Haven             54.50      53.90   2   2   
  6 Hall, Daniel                 Derby                  54.70      54.10   1   1   
  7 Verderome, Tom               Branford               54.90      55.20   1 
  8 Harris, J.P.                 North Haven            56.00      56.00   1 
  9 Sutton, Brad                 Wilbur Cross           54.00    1:01.00   2 
 
Boys 800 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Loxsom, Cas                  Wilbur Cross         1:53.00    1:57.12   10   
  2 Casey, Matt                  Branford             2:03.00    2:01.88    8   
  3 Clayton, Steven              North Haven          2:04.20    2:02.58    6   
  4 Llanot, Luis                 Wilbur Cross         2:06.00    2:10.42    4   
  5 Byrne, Ken                   Branford             2:10.00    2:11.20    2   
  6 Mposo, Wabi                  Wilbur Cross         2:10.00    2:12.26    1   
  7 Nwachuku, Ugochuku           Wilbur Cross         2:12.00    2:13.16  
  8 Provenzano, William          North Haven          2:15.00    2:17.33  
  9 Mazzucco, Matt               Branford             2:12.00    2:18.04  
 10 Longobardi, Pat              East Haven           2:24.00    2:18.79  
 11 Dilella, Charlie             Branford             2:17.00    2:19.48  
 12 Norman, Teddy                Branford             2:20.00    2:19.68  
 13 Gell, Kevin                  Branford             2:22.00    2:23.55  
 14 Dextradeur, Thomas           Branford             2:24.00    2:26.85  
 15 Costanzo, Dom                North Haven          2:25.00    2:30.65  
 
Boys 1600 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Casey, Matt                  Branford             4:20.00    4:25.52   10   
  2 Loxsom, Cas                  Wilbur Cross         4:29.00    4:27.38    8   
  3 Dextrauder, Robert           Branford             4:39.00    4:35.59    6   
  4 Loftis, Cory                 Branford             4:39.00    4:38.67    4   
  5 Poulin, Tim                  East Haven           4:43.00    4:41.24    2   
  6 Reiss, Kyle                  North Haven          4:45.00    4:43.19    1   
  7 Byrne, Ken                   Branford             4:45.00    4:46.41  
  8 Hubbell, Patrick             North Haven          4:50.00    4:57.86  
  9 Dextradeur, Thomas           Branford             5:00.00    4:59.24  
 10 Gell, Kevin                  Branford             5:00.00    4:59.73  
 11 Doss, James                  Wilbur Cross         5:05.00    5:03.99  
 12 Jakubiak, Will               Branford             5:06.00    5:06.85  
 13 Dagliere, Brian              North Haven          5:00.00    5:08.45  
 14 MacKay, Casey                North Haven          5:10.00    5:10.53  
 15 Lafond, Robert               North Haven          5:14.00    5:23.60  
 16 Croll, Jeremy                North Haven          5:20.00    5:31.46  
 17 Hoyt, Eric                   East Haven           5:30.00    5:33.09  
 18 Jones, Ryan                  East Haven           5:30.00    5:36.38  
 19 LaLuna, Stephen              North Haven          5:30.00    5:38.74  
 20 Burns, Nicholas              North Haven          6:00.00    5:43.32  
 
Boys 3200 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Loftis, Cory                 Branford            10:11.00   10:04.95   10   
  2 Dextrauder, Robert           Branford            10:09.00   10:11.03    8   
  3 Casey, Matt                  Branford            10:07.00   10:16.27    6   
  4 Poulin, Tim                  East Haven          10:38.00   10:26.94    4   
  5 Reiss, Kyle                  North Haven         10:18.00   10:28.82    2   
  6 Hubbell, Patrick             North Haven         10:30.00   11:04.38    1   
  7 Lafond, Robert               North Haven         11:16.00   11:13.76  
  8 Doss, James                  Wilbur Cross        11:15.00   11:14.04  
  9 Hernandez, Alejandro         Branford            11:15.00   11:15.65  
 10 Dagliere, Brian              North Haven         10:53.00   11:26.07  
 11 MacKay, Casey                North Haven         11:40.00   11:39.35  
 12 Croll, Jeremy                North Haven         12:00.00   12:06.31  
 13 Jakubiak, Will               Branford            11:05.00   12:13.71  
 14 Hoyt, Eric                   East Haven          12:00.00   12:22.57  
 15 Burns, Nicholas              North Haven         12:30.00   12:32.79  
 16 LaLuna, Stephen              North Haven         11:54.00   12:40.26  
 
Boys 110 Meter Hurdles
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Brown, Geoff                 North Haven            15.30      15.50Q  1 
  1 Brown, Steven                North Haven            15.10      15.50Q  2 
  3 Bahls, Scott                 North Haven            16.30      16.40Q  1 
  4 Pannone, Jesse               East Haven             16.60      16.60Q  2 
  5 brattley, jaquan             Career                 16.90      16.80Q  2 
  6 Michael, Patrick             Branford               16.70      17.20Q  1 
  7 Hoffman, Justin              North Haven            16.50      17.00   2 
  8 Flynn, Joseph                Branford               16.90      18.10   1 
  9 Jakubiak, Timothy            Branford               18.80      19.00   2 
 10 Provenzano, Vincent          North Haven            19.70      19.40   2 
 11 Jakiela, Vincent             North Haven            19.20      19.80   1 
 12 Laudano, Justin              Branford               19.50      20.90   1 
 
Boys 110 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Brown, Geoff                 North Haven            15.50      15.40   10   
  2 Brown, Steven                North Haven            15.50      15.50    8   
  3 Pannone, Jesse               East Haven             16.60      16.50    6   
  4 brattley, jaquan             Career                 16.80      16.70    4   
  5 Bahls, Scott                 North Haven            16.40      16.90    2   
  6 Michael, Patrick             Branford               17.20     J16.90    1   
 
Boys 300 Meter Hurdles
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 brattley, jaquan             Career                 41.20      41.20   3  10   
  2 Brown, Geoff                 North Haven            42.30      41.40   3   8   
  3 Brown, Steven                North Haven            42.00      42.10   3   6   
  4 Morrison, Maurice            Wilbur Cross           43.60     J42.10   3   4   
  5 Michael, Patrick             Branford               42.70      42.80   3   2   
  6 Pannone, Jesse               East Haven             42.70      42.90   3   1   
  7 Flynn, Joseph                Branford               45.00      44.40   2 
  8 Hoffman, Justin              North Haven            45.20      45.90   2 
  9 Jakiela, Vincent             North Haven            47.50      47.90   2 
 10 Laudano, Justin              Branford               49.00      48.10   1 
 11 Jakubiak, Timothy            Branford               49.00      48.80   1 
 12 Bahls, Scott                 North Haven            46.60      49.50   2 
 13 Provenzano, Vincent          North Haven            49.50      50.06   1 
 14 Iadarola, R. T.              North Haven            47.90      50.10   2 
 
Boys 4x100 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Wilbur Cross  'A'                                   43.90      44.50   10   
     1) Harris, Andre                   2) Howard, Lawrence               
     3) Whitely, Aernyll                4) Morrison, Maurice              
  2 East Haven  'A'                                     45.20      45.10    8   
     1) Sandella, Anthony               2) Maldonado, Emilia              
     3) Pates, Nick                     4) Allen, Andre                   
  3 Branford  'A'                                       45.40      45.40    6   
     1) Church, Hunter                  2) Schell, Matt                   
     3) Boskovic, Pedrag                4) Raccio, Eric                   
  4 North Haven  'A'                                    46.50      49.00    4   
     1) Iadarola, R. T.                 2) Plachtyna, Steven              
     3) Russo, Anthony                  4) Sagar, Chris                   
 
Boys 4x400 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Wilbur Cross  'A'                                 3:29.00    3:32.71   10   
     1) Loxsom, Cas                     2) Whittington, Omar              
     3) Howard, Lawrence                4) Morrison, Maurice              
  2 East Haven  'A'                                   3:37.00    3:35.22    8   
     1) Pates, Nick                     2) Maldonado, Emilia              
     3) Kellas, Matt                    4) Young, Chris                   
  3 Branford  'A'                                     3:42.00    3:41.71    6   
     1) Bloomquist, Owen                2) Michael, Patrick               
     3) Verderome, Tom                  4) Flynn, Joseph                  
  4 Career  'A'                                       3:37.00    3:48.14    4   
     1) bradley, jacques                2) brattley, jaquan               
     3) jackson, markel                 4) suggs, anthony                 
  5 North Haven  'A'                                  3:40.00    3:53.52    2   
     1) Clayton, Steven                 2) Harris, J.P.                   
     3) Provenzano, William             4) Kortsep, Matthew               
 
Boys 4x800 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Branford  'A'                                     8:32.00    8:44.36   10   
     1) Bloomquist, Owen                2) Loftis, Cory                   
     3) Byrne, Ken                      4) Dextrauder, Robert             
  2 Wilbur Cross  'A'                                 9:00.00    8:53.80    8   
     1) Mposo, Wabi                     2) Nwachuku, Ugochuku             
     3) Llanot, Luis                    4) Sutton, Brad                   
  3 North Haven  'A'                                  8:48.00    9:15.69    6   
     1) Kortsep, Matthew                2) Provenzano, William            
     3) Reiss, Kyle                     4) Clayton, Steven                
  4 East Haven  'A'                                   9:50.00    9:46.39    4   
     1) Longobardi, Pat                 2) Hoyt, Eric                     
     3) Jones, Ryan                     4) Saunder, Marquis               
 
Boys High Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Sykes, Richard               Wilbur Cross         6-00.00    6-00.00   10   
  2 Norwood, Chris               Branford             5-06.00    5-10.00    8   
  3 Hodzic, Majid                Branford             5-10.00   J5-10.00    6   
  4 Emery, Shane                 Branford             5-06.00    5-08.00    4   
  5 Rogers, Erik                 Branford             5-02.00    5-06.00    2   
  6 Sharpe, Quayshone            Branford             5-02.00   J5-06.00    1   
  7 Brown, Omar                  East Haven           5-02.00    5-04.00  
  8 Whitely, Aernyll             Wilbur Cross         5-06.00    5-00.00  
 
Boys Pole Vault
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Conte, Joseph                Branford            12-06.00   13-00.00   10   
  2 Schell, Matt                 Branford            12-06.00   12-06.00    8   
  3 Carloni, Jacob               Branford            11-06.00   11-06.00    6   
  4 Vitkouvky, Joe               East Haven           8-06.00   10-00.00    4   
  5 Young, Chris                 East Haven           9-06.00    9-06.00    1.50
  5 Chen, Yun                    North Haven         10-00.00    9-06.00    1.50
  7 Keckler, Ryan                Branford             9-00.00   J9-06.00  
  7 Dwyer, T. J.                 North Haven          9-06.00   J9-06.00  
  7 Battista, Vinny              North Haven         10-06.00   J9-06.00  
 10 Case, Alexander              Branford             9-00.00   J9-06.00  
 -- Saunder, Marquis             East Haven           8-06.00         NH  
 
Boys Long Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Sharpe, Quayshone            Branford            19-07.00   19-08.50   10   
  2 Sagar, Chris                 North Haven         19-11.00   19-07.50    8   
  3 Hodzic, Majid                Branford            20-00.00   19-06.00    6   
  4 suggs, anthony               Career              20-02.00   19-05.25    4   
  5 Allen, Andre                 East Haven          20-00.00   19-02.00    2   
  6 Hall, Daniel                 Derby               19-07.00   19-01.00    1   
  7 Buskey, Paris                East Haven          19-02.25   19-00.50  
  8 Laurello, Josh               Branford            18-11.00   18-06.00  
  9 Brown, Omar                  East Haven          17-11.00   18-03.00  
 10 Rogers, Erik                 Branford            18-05.00   17-11.50  
 11 Anderson, Tre                Wilbur Cross        17-00.00   17-11.00  
 12 Norwood, Chris               Branford            18-05.00   16-11.25  
 
Boys Triple Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Sykes, Richard               Wilbur Cross        42-00.00   40-07.00   10   
  2 Rogers, Erik                 Branford            37-05.00   39-07.25    8   
  3 Hoffman, Justin              North Haven         39-06.00   39-06.50    6   
  4 Brown, Steven                North Haven         41-02.00   39-06.25    4   
  5 Brown, Geoff                 North Haven         40-00.00   39-02.50    2   
  6 Brown, Omar                  East Haven          36-07.00   38-05.50    1   
  7 Hodzic, Majid                Branford            40-01.00   37-10.00  
 
Boys Shot Put
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Proto, Tim                   East Haven          50-01.00   49-06.00   10   
  2 Lange, Shane                 Branford            48-02.00   47-03.25    8   
  3 Collins, Kristofer           North Haven         45-00.00   43-07.50    6   
  4 Okwuosa, Ken                 North Haven         44-00.00   43-07.25    4   
  5 Boskovic, Pedrag             Branford            41-06.00   41-01.50    2   
  6 Walker, Eddie                North Haven         42-00.00   40-07.50    1   
  7 Sarno, Mike                  East Haven          38-00.00   39-02.00  
  8 Gargano, Ralph               Branford            41-07.00   38-02.00  
  9 Cassone, Charles             Branford            40-05.00   37-09.50  
 10 antoine, rootsheel           Career              39-00.00   36-10.50  
 11 Beatty, Joshua               North Haven         35-00.00   36-04.50  
 12 beamon, phillip              Career              36-08.00   34-09.00  
 13 Narcisco, Justin             Branford            34-07.00   33-06.00  
 14 West, Robert                 Wilbur Cross        37-00.00   33-05.00  
 15 Izzo, Domenic                North Haven         32-00.00   32-04.50  
 16 Medina, Angel                Wilbur Cross        37-00.00   32-02.75  
 17 Wise, Dave                   North Haven         38-00.00   31-08.50  
 18 Brookshire, Jermaine         Wilbur Cross        38-02.00   30-05.50  
 19 Greco, Lucas                 North Haven         30-00.00   28-09.00  
 
Boys Discus Throw
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 antoine, rootsheel           Career                138-04     136-09   10   
  2 Lange, Shane                 Branford              132-05     132-00    8   
  3 Collins, Kristofer           North Haven           123-00     128-00    6   
  4 Okwuosa, Ken                 North Haven            91-00     119-07    4   
  5 Proto, Tim                   East Haven            120-00     117-06    2   
  6 Cassone, Charles             Branford              116-09     110-04    1   
  7 West, Robert                 Wilbur Cross          120-00     108-07  
  8 Medina, Angel                Wilbur Cross          115-00     105-05  
  9 Rasile, Luke                 Branford               93-11      91-08  
 10 Toste, Jeff                  Branford               97-08      90-05  
 11 beamon, phillip              Career                115-00      89-06  
 12 Beatty, Joshua               North Haven            85-00      87-02  
 13 Brookshire, Jermaine         Wilbur Cross          118-00      83-11  
 14 Cipriani, Joe                Branford              105-02      78-08  
 
Boys Javelin Throw
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Owen, Zachery                Branford              173-03     167-04   10   
  2 Lange, Shane                 Branford              169-10     165-04    8   
  3 Boskovic, Pedrag             Branford              153-03     153-03    6   
  4 Bahls, Scott                 North Haven           135-00     144-04    4   
  5 Medina, Angel                Wilbur Cross          125-00     141-03    2   
  6 Sykes, Richard               Wilbur Cross          141-02     140-03    1   
  7 Harris, J.P.                 North Haven           135-00     123-03  
  8 Thompson, Mike               Branford              142-10     120-05  
  9 Cassone, Charles             Branford              109-09     112-03  
 10 Jakubiak, Timothy            Branford              109-08     103-04  
 11 West, Robert                 Wilbur Cross          121-00     100-02  
 12 Toste, Jeff                  Branford              105-06      89-01  
 
                    Men - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
    1) BRANFORD                   215        2) WILBUR CROSS              120   
    3) NORTH HAVEN                106.50     4) EAST HAVEN                 71.50
    5) CAREER                      36        6) DERBY                       2   

Follow The SCC

Upcoming Events

SCC Calendar

Su Mo Tu We Th Fr Sa
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930