Sunday, November 28, 2021
   
Text Size
Login
SOUTHERN CONNECTICUT CONFERENCE

News

SCC Boys Outdoor Track - Results - Oronoque 2009

 

Licensed to Amity Regional High School HY-TEK's Meet Manager 5/19/2009 07:37 PM
                  SOUTHERN CONNECTICUT CONFERENCE - 5/19/2009                  
                          TRACK & FIELD CHAMPIONSHIPS                          
                            Oronoque Division Boys                             
                                    Results                                    
 
Boys 100 Meter Dash
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Raccio, Eric                 Branford Hig           11.10      10.90Q  1 
  1 Gallo, Jesse                 East Haven H           10.90      10.90Q  3 
  1 Amaker, Kendrick             North Haven            11.00      10.90Q  2 
  4 ward, james                  Wilbur Cross           11.10      11.10Q  1 
  5 Albert, Steve                North Haven            11.30      11.40Q  3 
  6 Maldonado, Carlos            East Haven H           11.50      11.50Q  2 
  7 McGeough, Anthony            Derby High S           11.70      11.60   1 
  8 Anthony, Russo               North Haven            11.40      11.70   3 
  9 Blank, Al                    Derby High S           12.70      12.10   2 
 10 Zhang, William               Branford Hig           11.90      12.20   1 
 11 Ardito, Nikko                Branford Hig           12.20      12.40   3 
 12 Fardin, Ahmed                Branford Hig           12.20      12.70   3 
 13 Brown, Ryan                  North Haven            14.00      14.30   1 
 
Boys 100 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Amaker, Kendrick             North Haven            10.90      10.90   10   
  2 Raccio, Eric                 Branford Hig           10.90      11.00    8   
  3 Gallo, Jesse                 East Haven H           10.90      11.10    6   
  4 ward, james                  Wilbur Cross           11.10      11.60    4   
  5 Albert, Steve                North Haven            11.40     J11.60    2   
  6 Maldonado, Carlos            East Haven H           11.50      11.70    1   
 
Boys 200 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Church, Hunt                 Branford Hig           22.50      22.10   3  10   
  2 Raccio, Eric                 Branford Hig           22.80      22.30   3   8   
  3 Gallo, Jesse                 East Haven H           22.90      22.40   3   6   
  4 Amaker, Kendrick             North Haven            23.00      22.50   3   4   
  5 Albert, Steve                North Haven            23.20      23.00   2   2   
  6 Hall, Dan                    Derby High S           23.10      23.30   2   1   
  7 Anderson, Tre                Wilbur Cross           23.90      23.50   2 
  8 ward, james                  Wilbur Cross           23.10      23.60   3 
  8 cuevas, joedan               Wilbur Cross           23.50      23.60   2 
 10 McGeough, Anthony            Derby High S           24.40      24.20   2 
 11 Zhang, William               Branford Hig           24.90      24.60   2 
 12 Gill, Ellis                  North Haven            25.10      25.00   1 
 13 Fardin, Ahmed                Branford Hig           25.30      33.40   1 
 
Boys 400 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Young, Chris                 East Haven H           51.40      51.90   2  10   
  2 Kortsep, Matt                North Haven            51.50      52.20   2   8   
  3 Maldonado, Emilio            East Haven H           53.00      53.00   1   6   
  4 McLean, andrew               Wilbur Cross           52.50      53.20   2   4   
  5 Bradley, Jacques             Career High            52.00      53.80   2   2   
  6 Church, Hunt                 Branford Hig           52.90      54.40   2   1   
  7 Vederame, Tom                Branford Hig           55.00      54.80   1 
  8 Poljak, Sergi                Branford Hig           56.50      55.20   1 
  9 Chapman, Caleb               North Haven          1:05.00    1:07.90   1 
 
Boys 800 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Loxsom, Cas                  Wilbur Cross         1:50.50    1:56.35   10   
  2 Valentino, Garrett           Branford Hig         2:03.00    2:05.26    8   
  3 Harris, JP                   North Haven          2:04.90    2:05.44    6   
  4 Byrne, Kenny                 Branford Hig         2:05.00    2:07.95    4   
  5 Cordova, Klever              East Haven H         2:06.00    2:09.25    2   
  6 doss-gollins, james          Wilbur Cross         2:06.00    2:09.85    1   
  7 Parris, Ryan                 Wilbur Cross         2:09.00    2:13.76  
  8 Jennings, Colby              North Haven          2:10.00    2:14.68  
  9 Nwachuku, Yugo               Wilbur Cross         2:09.00    2:15.19  
 10 Mazzucco, Matt               Branford Hig         2:12.00    2:16.00  
 11 DiLella, Charlie             Branford Hig         2:20.00    2:19.10  
 12 Shah, Nikin                  Branford Hig         2:29.00    2:23.10  
 13 LaLuna, Steve                North Haven          2:14.90    2:27.60  
 14 Asare, Eric                  Derby High S         2:21.00    2:28.60  
 15 Poljak, Sergi                Branford Hig         2:20.00    2:28.90  
 16 Costanzo, Dominick           North Haven          2:25.50    2:32.40  
 17 McDonnell, Dan               Branford Hig         2:35.00    2:35.10  
 
Boys 1600 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Dextradeur, Thomas           Branford Hig         4:40.00    4:43.67   10   
  2 Dextradeur, Robert           Branford Hig         4:28.00    4:44.97    8   
  3 Byrne, Kenny                 Branford Hig         4:36.00    4:46.94    6   
  4 Jennings, Colby              North Haven          4:48.50    4:53.55    4   
  5 Gell, Kevin                  Branford Hig         4:50.00    4:53.79    2   
  6 Mackay, Casey                North Haven          4:57.50    4:56.61    1   
  7 Parris, Ryan                 Wilbur Cross         5:15.00    5:03.10  
  8 Dagliere, Brian              North Haven          5:00.00    5:03.49  
  9 Carlson, John                Branford Hig         4:55.00    5:05.15  
 10 Llanot, luis                 Wilbur Cross         5:12.00    5:13.40  
 11 Jakubiak, Will               Branford Hig         5:09.00    5:14.28  
 12 Burns, Nick                  North Haven          5:15.50    5:15.10  
 13 Barron, Will                 Branford Hig         5:20.00    5:16.30  
 14 Jones, Ryan                  East Haven H         5:15.00    5:19.50  
 15 Dean, Jonathan               Derby High S         5:28.00    5:28.30  
 16 Costanzo, Dominick           North Haven          5:31.10    5:29.90  
 17 Savenelli, John              North Haven          5:45.00    5:41.50  
 18 Morocho, Marco               East Haven H         5:10.00    5:42.84  
 19 Allen, Ethan                 Derby High S         6:02.00    5:49.20  
 
Boys 3200 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Dextradeur, Robert           Branford Hig         9:29.00    9:50.60   10   
  2 Dextradeur, Thomas           Branford Hig        10:30.00   10:12.30    8   
  3 Hubbell, Patrick             North Haven         10:23.00   10:35.00    6   
  4 doss-gollins, james          Wilbur Cross        11:00.00   10:53.70    4   
  5 Gell, Kevin                  Branford Hig        10:40.00   10:54.50    2   
  6 Mackay, Casey                North Haven         10:59.90   11:06.50    1   
  7 Carlson, John                Branford Hig        11:10.00   11:12.00  
  8 Jakubiak, Will               Branford Hig        11:09.00   11:27.20  
  9 Dagliere, Brian              North Haven         10:57.50   11:29.00  
 10 Salvo, Dave                  North Haven         11:00.00   11:43.80  
 11 Burns, Nick                  North Haven         12:00.00   12:00.20  
 12 Llanot, luis                 Wilbur Cross        10:10.00   12:41.30  
 13 Dean, Jonathan               Derby High S        11:51.00   12:43.60  
 14 Silva, Luan                  East Haven H        11:48.00   13:18.50  
 
Boys 110 Meter Hurdles
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Brown, Geoff                 North Haven            15.00      15.20Q  2 
  2 Brown, Steve                 North Haven            15.20      15.90Q  1 
  3 Hoffman, Justin              North Haven            15.90      16.50Q  1 
  4 Pannone, Jesse               East Haven H           16.10      16.60Q  2 
  5 Flynn, Joseph                Branford Hig           16.00      17.20Q  2 
  6 Jakiela, Vincent             North Haven            18.00      18.00Q  1 
  7 Wynne, John                  East Haven H           17.50      19.60   1 
  8 Velazquez, Eddy              Derby High S           19.70      20.50   1 
  9 Laudano, Justin              Branford Hig           18.50      21.00   2 
 10 Russo, Derrick               North Haven            20.50      21.90   1 
 
Boys 110 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Brown, Geoff                 North Haven            15.20      14.80   10   
  2 Brown, Steve                 North Haven            15.90      15.60    8   
  3 Hoffman, Justin              North Haven            16.50      16.00    6   
  4 Pannone, Jesse               East Haven H           16.60      16.40    4   
  5 Flynn, Joseph                Branford Hig           17.20      16.70    2   
  6 Jakiela, Vincent             North Haven            18.00      17.70    1   
 
Boys 300 Meter Hurdles
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Michael, Pat                 Branford Hig           41.50      40.30   3  10   
  2 Brown, Geoff                 North Haven            40.50      40.50   3   8   
  3 Brantley, Jaquann            Career High            41.00     J40.50   3   6   
  4 Pannone, Jesse               East Haven H           42.00      42.80   3   4   
  5 Flynn, Joseph                Branford Hig           45.00      44.00   2   2   
  6 Jakiela, Vincent             North Haven            45.90      45.40   2   1   
  7 Laudano, Justin              Branford Hig           46.00      46.10   2 
  8 Wynne, John                  East Haven H           44.50      48.30   3 
  9 Velazquez, Eddy              Derby High S           49.50      49.20   2 
 10 Russo, Derrick               North Haven            52.50      53.40   1 
 
Boys 4x100 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 East Haven H.S.  'A'                                44.30      44.30   10   
     1) Young, Chris                    2) Gallo, Jesse                   
     3) Maldonado, Carlos               4) Maldonado, Emilio              
  2 Branford High School  'A'                           45.10      45.10    8   
     1) Church, Hunt                    2) Schell, Matt                   
     3) Boskovic, Pedro                 4) Raccio, Eric                   
  3 Career High School  'A'                             45.00      45.20    6   
     1) Suggs, Anthony                  2) Bradley, Jacques               
     3) Brantley, Jaquann               4) Thomas, Joshua                 
  4 Wilbur Cross  'A'                                   45.10      45.90    4   
     1) Anderson, Tre                   2) cuevas, joedan                 
     3) ward, james                     4) Whittington, Omar              
  5 North Haven High School  'A'                        46.00      51.10    2   
     1) Gill, Ellis                     2) Iadarola, RT                   
     3) Landolfi, Lou                   4) Russo, Anthony                 
  6 Derby High School  'A'                              47.22      51.40  
     1) Hall, Dan                       2) Cousley, Linbert               
     3) Conyers, D'Ron                  4) McGeough, Anthony              
 
Boys 4x400 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Wilbur Cross  'A'                                 3:31.00    3:28.90   10   
     1) Anderson, Tre                   2) Loxsom, Cas                    
     3) Whittington, Omar               4) smith, tyshan                  
  2 North Haven High School  'A'                      3:38.00    3:37.60    8   
     1) Harris, JP                      2) Kortsep, Matt                  
     3) Albert, Steve                   4) Russo, Anthony                 
  3 Branford High School  'A'                         3:38.50    3:38.30    6   
     1) Flynn, Joseph                   2) Michael, Pat                   
     3) Vederame, Tom                   4) Mazzucco, Matt                 
  4 Career High School  'A'                           3:40.00    3:42.80    4   
     1) Bradley, Jacques                2) Brantley, Jaquann              
     3) Schinis, Phillip                4) Suggs, Anthony                 
  5 East Haven H.S.  'A'                              3:35.00    3:47.70    2   
     1) Pannone, Jesse                  2) Cordova, Klever                
     3) Maldonado, Carlos               4) Maldonado, Emilio              
  6 Derby High School  'A'                            4:10.00    4:12.00  
     1) Tomczak, Jacob                  2) Blank, Al                      
     3) Phan, James                     4) Russell, Kyle                  
 
Boys 4x800 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Branford High School  'A'                         8:24.00    8:18.40   10   
     1) Dextradeur, Robert              2) Byrne, Kenny                   
     3) Valentino, Garrett              4) Michael, Pat                   
  2 Wilbur Cross  'A'                                 8:20.00    8:26.30    8   
     1) Loxsom, Cas                     2) Parris, Ryan                   
     3) doss-gollins, james             4) Nwachuku, Yugo                 
  3 North Haven High School  'A'                      8:38.00    8:26.60    6   
     1) Kortsep, Matt                   2) Hubbell, Patrick               
     3) Jennings, Colby                 4) LaLuna, Steve                  
  4 East Haven H.S.  'A'                              9:28.00    9:26.20    4   
     1) Jones, Ryan                     2) Miller, Tyler                  
     3) Silva, Luan                     4) Morocho, Marco                 
  5 Derby High School  'A'                           10:06.00   10:09.10    2   
     1) Asare, Eric                     2) Russell, Kyle                  
     3) Gregory, Jacob                  4) Phan, James                    
 
Boys High Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Johnson, Xavier              Branford Hig         5-10.00    6-02.00   10   
  2 Brown, Steve                 North Haven          5-08.00    5-10.00    8   
  3 Rogers, Erik                 Branford Hig         5-06.00   J5-10.00    6   
  4 Wynne, John                  East Haven H         5-10.00    5-08.00    3   
  4 Sharpe, Quayshon             Branford Hig         5-08.00    5-08.00    3   
  6 Norwood, Chris               Branford Hig         5-08.00    5-06.00    1   
  7 So, Sokchetra                East Haven H         5-04.00   J5-06.00  
  8 Lomotey, Kunimel             Branford Hig         5-04.00    5-04.00  
  9 Carloni, Jake                Branford Hig         5-06.00    5-02.00  
 10 Whittley, Aernyll            Wilbur Cross         5-06.00    5-00.00  
 11 Gregory, Jacob               Derby High S         5-02.00   J5-00.00  
 
Boys Pole Vault
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Carloni, Jake                Branford Hig        11-06.00   12-00.00   10   
  2 Schell, Matt                 Branford Hig        12-06.00   11-00.00    8   
  3 Case, Alex                   Branford Hig        10-00.00  J11-00.00    6   
  4 Battista, Vin                North Haven         11-00.00   10-06.00    3   
  4 Dwyer, TJ                    North Haven         10-00.00   10-06.00    3   
  6 Young, Chris                 East Haven H        11-00.00  J10-06.00    1   
  7 Russo, Josh                  Branford Hig         9-00.00    9-00.00  
  8 Gill, Ellis                  North Haven          8-06.00    8-06.00  
  9 Chapman, Caleb               North Haven          8-00.00    8-00.00  
 
Boys Long Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Amaker, Kendrick             North Haven         20-02.00   19-09.00   10   
  2 Sharpe, Quayshon             Branford Hig        19-10.00   19-08.25    8   
  3 Hubbell, Patrick             North Haven         20-04.00   19-05.00    6   
  4 Rogers, Erik                 Branford Hig        19-11.75   18-09.50    4   
  5 Hall, Dan                    Derby High S        19-09.00   18-06.50    2   
  6 Hoffman, Justin              North Haven         19-05.00   18-04.75    1   
  7 Conyers, D'Ron               Derby High S        18-08.00   18-03.00  
  8 Keck, Zack                   Branford Hig        18-10.00   18-01.25  
  9 Suggs, Anthony               Career High         21-07.25   18-00.50  
 10 Myers, Markyle               Wilbur Cross        18-08.00   17-09.00  
 11 Norwood, Chris               Branford Hig        18-06.00   17-06.50  
 12 Whittley, Aernyll            Wilbur Cross        17-10.00   17-03.00  
 13 Johnson, Xavier              Branford Hig        18-06.00   16-09.50  
 14 Altermatt, Alex              Branford Hig        17-00.00   15-02.75  
 -- Cousley, Linbert             Derby High S        16-10.00       FOUL  
 
Boys Triple Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Rogers, Erik                 Branford Hig        42-01.00   41-09.75   10   
  2 Hoffman, Justin              North Haven         40-04.00   41-06.00    8   
  3 Brown, Steve                 North Haven         39-06.00   40-08.00    6   
  4 Keck, Zack                   Branford Hig        39-10.00   40-05.00    4   
  5 Sharpe, Quayshon             Branford Hig        39-05.00   39-00.50    2   
  6 Conyers, D'Ron               Derby High S        39-02.00   38-08.75    1   
  7 Whittley, Aernyll            Wilbur Cross        34-10.00   38-06.00  
  8 Myers, Markyle               Wilbur Cross        37-08.00   36-10.50  
  9 Velazquez, Eddy              Derby High S        36-10.00   35-09.00  
 10 Tomczak, Jacob               Derby High S        33-07.00   34-04.75  
 11 Cousley, Linbert             Derby High S        35-05.00   33-09.00  
 12 Lomotey, Kunimel             Branford Hig        35-10.00   33-08.75  
 
Boys Shot Put
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Bukalo, Enis                 Derby High S        46-06.00   49-04.50   10   
  2 Okawausa, Ken                North Haven         51-00.00   48-07.50    8   
  3 marshal, Shaquele            Wilbur Cross        44-10.00   44-04.50    6   
  4 Chiaia, Anthony              North Haven         43-00.00   43-02.00    4   
  5 Boskovic, Pedro              Branford Hig        41-05.00   41-02.00    2   
  6 Toste, Jeff                  Branford Hig        37-08.00   39-10.00    1   
  7 Medina, Angel                Wilbur Cross        39-00.00   39-04.50  
  8 Izzo, Dom                    North Haven         37-00.00   37-02.00  
  9 Anderson, Ryan               Branford Hig        35-10.00   35-07.00  
 10 slaughter, tito              Wilbur Cross        38-00.00   34-10.00  
 11 Wise, Dave                   North Haven         33-00.00   34-09.50  
 12 Naimo, Kyle                  Branford Hig        36-03.00   34-05.50  
 13 Narcisco, Justin             Branford Hig        33-00.00   34-05.00  
 14 Rasile, Luke                 Branford Hig        32-02.00   31-06.50  
 15 Sancho, Jamal                North Haven         25-00.00   26-01.50  
 16 Celione, Sal                 Derby High S        24-05.00   25-08.50  
 17 Zambrzycki, Stephan          Derby High S        26-10.00   24-06.00  
 
Boys Discus Throw
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 marshal, Shaquele            Wilbur Cross          124-07  132-03.50   10   
  2 Bukalo, Enis                 Derby High S          130-01     127-07    8   
  3 Medina, Angel                Wilbur Cross          125-00  124-02.50    6   
  4 Chiaia, Anthony              North Haven           105-00  113-07.50    4   
  5 Okawausa, Ken                North Haven           120-00  108-04.50    2   
  6 Sickler, A.J                 Branford Hig          110-00  106-10.50    1   
  7 Brookshire, Jermain          Wilbur Cross           85-00  105-04.50  
  8 Chmielewski, Sean            East Haven H          106-00   99-05.50  
  9 slaughter, tito              Wilbur Cross           90-00      97-07  
 10 Brockett, Rob                Branford Hig           89-01      94-06  
 11 Battista, Vin                North Haven            98-00      94-01  
 12 Toste, Jeff                  Branford Hig          115-00      92-01  
 13 Morozov, Mikhail             East Haven H          101-09   88-00.50  
 14 Zambrzycki, Stephan          Derby High S           75-08      79-06  
 15 Giordano, Ant                Branford Hig           75-05   76-05.50  
 16 Kwok, Jason                  Branford Hig           90-08      76-04  
 17 Cipriani, Joe                Branford Hig           81-00      72-00  
 18 Elliot, Mike                 Derby High S           77-05      63-08  
 
Boys Javelin Throw
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Brown, Geoff                 North Haven           165-00     153-05   10   
  2 Boskovic, Pedro              Branford Hig          169-05     147-10    8   
  3 Medina, Angel                Wilbur Cross          146-00     139-11    6   
  4 Tomczak, Jacob               Derby High S          124-05     137-07    4   
  5 Sickler, A.J                 Branford Hig          144-02     135-01    2   
  6 Bukalo, Enis                 Derby High S          137-02     134-07    1   
  7 Blackstone, Sam              Branford Hig          142-08     134-01  
  8 slaughter, tito              Wilbur Cross          128-00     130-09  
  9 collins, aaron               Wilbur Cross          122-00     126-06  
 10 Norwood, Chris               Branford Hig          132-10     126-03  
 11 Penrod, Adam                 East Haven H          132-00     116-09  
 12 Lomotey, Kunimel             Branford Hig          146-04     115-09  
 13 Anderson, Ryan               Branford Hig          128-11     112-09  
 14 Russo, Derrick               North Haven           100-00      98-01  
 15 Rasile, Luke                 Branford Hig          120-00      90-11  

Follow The SCC

Upcoming Events

SCC Calendar

Su Mo Tu We Th Fr Sa
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930